Ana sayfa Batı Trakya Haberler “TÜRKLER KARDEŞİM, AVRUPALILAR ORTAĞIM”

“TÜRKLER KARDEŞİM, AVRUPALILAR ORTAĞIM”

24
0

İzmir Ticaret Odası tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris, “Türkler kardeşim, Avrupalılar ortağım. İzmir ile Selanik arasındaki işbirliğini geliştirmek istiyoruz” dedi.

“Turizm, Eğitim ve İş Destinasyonu Olarak Selanik Şehri Tanıtım Sunumu” toplantısı bugün İzmir Ticaret Odası’nda düzenlendi. Toplantıya Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Kriakos Loukakis, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Theodor Tsakiris ile İzmirli ve Selanikli işadamları katıldı.

Toplantının açılışında konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Selanik ve İzmir’in birbirine çok benzeyen, ikiz iki kardeş şehir olduğunu söyledi. Demirtaş, “İki şehir de Büyük İskenderin’in kurduğu şehir. İki şehrin de Kordonu, Kordelya denilen Karşıyakası var. İki kentin insanların da birbiriyle dostlukla kucaklaşıyor” dedi. Demirtaş, Selanik Belediye Başkanı Boutaris’in göreve geldiğinden bu yana turizmi geliştirmek için çok büyük çaba sarf ettiğini söyledi. Bunun için ulaşımın çok önemli olduğunu kaydeden Demirtaş, “Özellikle Selanik – İzmir arasında feribot seferlerinin başlamasını iki ülkenin Başbakanları ortak toplantıda söylemişti. Bunun gerçekleşmesi çok önem. Selanik, İzmir’in Avrupa’ya açılan kapısı olabilir ama bunun için karayolu yetmez, hava ve deniz bağlantıları da kurulmaı. Ulaşım olmazsa ne ticaret ne turizm gelişir. İki kentin belediye Başkanları ilişkilerin gelişmesine çok destek veriyor. Hükümetler de gerekli desteği verilir ise tüm engeller aşılır” dedi. Demirtaş, Yunanistan Başbakanı Cipras’ı da İzmir ve Odaya’ya davet ettiklerini, Türkiye- Yunanistan Stratejik İşbirliği Toplantısı’nın bir sonrakinin İzmir’de yapılmasını istediklerini sözlerine ekledi.

SELANİK VE İZMİR İKİ KIZKARDEŞTİR

Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris da konuşmasına, “Türkleri kardeşim, Avrupalıları ortağım olarak görüyorum. Kardeşinizle kavga etseniz de barışırsınız ama ortağınız ile kavga ederseniz ortaklığınız” biter sözleriyle başlarken, bu sözleri salondan büyük alkış aldı. Boutaris, İzmir ve Selanik’i “anneleri İstanbul” olan iki kız kardeşe benzetirken, kendisini İzmir’de her zaman evinde hissettiğini söyledi. Boutaris, “Selanik, mübadele ile birlikte çok sayıda İzmirliyi ağırladı ve bu İzmir’in havasını da Selanik’e taşıdı. Artık ilişkilerimizi dostluğumuzu daha da ileri bir aşamaya taşımak istiyoruz. Özel sektör, kısa sürede deniz ve havayolu bağlantısını kurmalı. Bu seferlerin karlı olacağına inanıyorum. Ben de elimden gelen her türlü desteği vereceğim” dedi. Boutaris, Selanik’te turizmi geliştirmek için çalışırken Osmanlı Döneminden kalma eserlerin aydınlatılıp, ayağa kaldırılmasına özel bir önem verdiklerini ve Selanik’in yılın 12 ayı Türk turistlerin ilgisini çekebilecek bir kent olduğunu söyledi.

BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Selanik ile İzmir arasındaki bağları ekonomik ve kültürel işbirlikleriyle daha da güçlendirmek durumunda olduklarının altını çizdi. Aralarında sadece 30 dakikalık uçuş mesafesi olan iki kent arasındaki ulaşılabilirliğin kolaylaştırılmasına dikkat çeken Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bizler, sadece coğrafi olarak değil, kalben de birbirine çok yakın olan iki ülkeyiz. Bize düşen görev ‘insanlık mirası’ olarak nitelendirebileceğimiz ortak bir kültüre ve kültürel varlıklara sahip olan Türkiye ve Yunanistan halkları arasındaki bu dostluk ve diyalog zeminini daha da sağlamlaştırmak ve kalıcı hale getirmektir” şeklinde konuştu. Türkiye ile Yunanistan’ın birbirine ne kadar çok benzediğini kendi gözleriyle görmek isteyenlere  İzmir ve Selanik’i ziyaret etmelerini öneren Başkan Aziz Kocaoğlu, “İzmir ve Selanik, sımsıcak bağlarla örülmüş iki dost kent. Limanlarımız arasında kuracağımız iki taraflı ve güçlü bir taşımacılık hattı sayesinde Avrupa ile Uzakdoğu, Güneydoğu Asya ve Ortadoğu arasında çok stratejik bir köprü olabiliriz. Emin olun, bunlar daha başlangıç! İzmir ve Selanik olarak el ele verip yakın gelecekte çok önemli işbirliklerine imza atacağız. Birlikte başaracağız” dedi.

İzmir-Selanik El Ele

Yunanistan Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukais, iki şehrin tarih boyunca bir çok ortak yönleri olduğuna vurgu yaparak başladığı konuşmasında “Son yıllarda İzmir ve Selanik, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ikili ilişkilerde beraber el ele ön sıradadırlar. Bunun iki halkın tanışmasına, dayanışmasına olan katkıları çok büyüktür” dedi. Loukakis, İzmir’in son dönemde sadece Yunanistan’ın değil, bütün Avrupa’nın önemli bir çekim merkezi olduğunu da sözlerine ekledi. Selanik Belediyesi Turizm, Uluslarası İlişkiler ve E- Yönetimden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Spiros Pengas ise İzmir’deki misafirperverlikten çok etkilendiklerini söyledi.

Ortak Noktamız Mustafa Kemal Atatürk

TÜRSAB İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu  Başkanı Rıza Gençay, Yunan adaları ile 10 yıldır ciddi bir çalışma yaptıklarının altını çizerek, “Bugüne geleceğimize inanıyorduk; hedef koyduk ve Yunan adalarına 2005’te 5 bin kişi götürürken bugün 55 bin kişiye ulaştık. Şimdi artık Kuzey Yunanistan’ı hedef olarak seçtik. Başta Selanik destinasyonlu bir hedef bu. İki şehir olarak çok ortak noktamız var. En önemli ortak paydamız ise Mustafa Kemal Atatürk. Adalardaki başarımızı git gide buraya taşıyacağız. Biz Yunan adaları ile çalışmaktan  mutluyuz. Bu potansiyeli kardeş kentimize mutlaka taşıyacağız” şeklinde konuştu.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here