Ana Sayfa Avrupa | Balkanlar Türkiye’nin İlan Ettiği Yeni NAVTEX’İ Sordu

Türkiye’nin İlan Ettiği Yeni NAVTEX’İ Sordu

1
0

Kefalogiannis, Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye aleyhinde soru önergelerine devam ediyor.

Yeni Demokrasi Partisi’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki Milletvekili Manolis Kefalogiannis, AB Komisyonu’na hitaben yatırdığı soru önergesinde, Türkiye’nin ilan ettiği yeni NAVTEX’ten haberleri olup olmadığını sordu.

Soru önergesinde, Manolis Kefalogiannis, Ege Denizi’nde Lİmni, Skiri ve Midilli adaları arasındaki deniz alanında 18 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında araştırma yapmak için yeni Türk NAVTEX vesilesiyle ilgili bir soruyu Avrupa Komisyonu’na sordu.

Manolis Kefalogiannis sorusunda, Türkiye’nin yeni kışkırtıcı eylemlerde bulunduğunu ileri sürdü ve bu tür eylemlerin Ege ve Doğu Akdeniz bölgesindeki gerginliğin azalmasına katkıda bulunmadığını vurguluyor.

Manolis Kefalogiannis sorusunda şu ifadelere yer veriyor:

“Aramızdaki bir anlaşmazlığın barışçıl çözümü, kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge’nin sınırlandırılması için Yunanistan ile Türkiye arasındaki keşif temaslarının bu kez Mart ayının ilk 5 gününde Atina’da devam etmesi bekleniyor.

Son zamanlarda, güven ve işbirliği ortamının inşasına kesinlikle katkı sağlamayan üst düzey Türk yetkililerin Yunanistan aleyhine hem de AB ve ABD aleyhine kışkırtıcı açıklamalar barajına tanık olduk.

Türkiye dün, araştırma gemisi Çeşme’nin Ege’nin merkezindeki Yunan adaları Limnos, Skiros ve Lesvos arasındaki deniz bölgesinde 18 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında araştırma yapacağı ile ilgili yeni bir provokatif NAVTEX yayınladı.

Bu, Türkiye’nin, Ege ve Doğu Akdeniz bölgesindeki gerilimi düşürmek istemediğinin yeni bir provokatif eylemidir.

Türkiye’nin görünüşte diyaloğa dayandığını gösteren yeni bir provokatif eylemidir.

Komisyona şu sorulmaktadır:

Yeni Türk NAVTEX’sinden haberdar mıdır?

Türk tarafının yeni kışkırtıcı davranışı nasıl değerlendiriyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz