Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TÜRKİYE’DEN YUNANİSTAN’A LOJİSTİK ALANINDA İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

TÜRKİYE’DEN YUNANİSTAN’A LOJİSTİK ALANINDA İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

20
0

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, UND’nin Yunanistan’a yaptığı lojistik alanında iş birliği çağrısını yineleyerek, “Türkiye ve Yunanistan, Güney ve Orta Avrupa’dan bölgeye yapılacak ticaret için iş birliği yapmalıdır.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, UND’nin Yunanistan’a yaptığı lojistik alanında iş birliği çağrısını yineleyerek, “Türkiye ve Yunanistan, Güney ve Orta Avrupa’dan bölgeye yapılacak ticaret için iş birliği yapmalıdır. Yeni İpek Yolu’nu birlikte açalım, Kipi Sınır Kapısı’nın geliştirilmesi ve Yunanistan’dan Ege kıyılarına direk Ro-Ro hatları açılması, her iki ülkenin de ticaret hacimlerinde önemli oranda canlanmaya imkan sağlayacaktır” dedi.

Şener yazılı açıklamasında, Türkiye ve Yunanistan’ın lojistik alanında iş birliği yapabileceğini belirterek, her iki ülkenin başbakanına çağrıda bulundu.

Şener, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“UND olarak, İzmir’de 8 Mart günü her iki ülkeden toplam 22 bakanın katılımı ile yapılacak toplantı için Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu ve Sayın Aleksis Çipras’a lojistik alanında iş birliği çağrısı yapıyoruz. Avrupa’dan bölgeye ticaret ve taşıma en kısa sürede artacaktır. Türkiye ve Yunanistan, Güney ve Orta Avrupa’dan bölgeye yapılacak ticaret için iş birliği yapmalıdır. Yeni İpek Yolu’nu birlikte açalım, Kipi Sınır Kapısı’nın geliştirilmesi ve Yunanistan’dan Ege kıyılarına direk Ro-Ro hatları açılması, her iki ülkenin de ticaret hacimlerinde önemli oranda canlanmaya imkan sağlayacaktır.”

“Bulgaristan yıllık 400 milyon avro gelir elde ediyor, bu parayı Yunanistan da kazanabilir”

Lojistik iş birliği ile sadece Yunanistan’ın değil aynı zamanda Türkiye’nin de önemli kazançlar elde edeceğini belirten Şener, “Yunanistan’ın yollarına 6 milyar avro yatırım yapıldı ancak asıl mesela bu yolları kullanarak ticareti geliştirmek olmalıdır. Türkiye’den Bulgaristan üzerinden her gün 750 araç çıkarabilirken Yunanistan tarafından ancak 150–200 araç çıkabiliyor. İpsala’nın Türkiye tarafında 136, Yunanistan tarafında ise 31 personel çalışıyor. Bulgaristan Türkiye’nin ihracatının taşınması ve geçişlerden yıllık 350–400 milyon avro gelir elde ediyor. Bu parayı Yunanistan da kazanabilir” yorumunu yaptı.

Avrupa ve Asya arasında birçok güzergah çizilirken Türkiye’nin bu güzergahların bazılarında yer aldığını, Yunanistan’ın ise Avrupa’dan Çin’e kadar uzanan bu güzergahlardan hiçbirinde yer almadığını belirten Şener, şöyle devam etti:

“Yunanistan ve Türkiye Kipi ve İpsala kapılarını iyileştirirse buradan geçen trafik Yunanistan’a ciddi bir lojistik gelir sağlar. Bulgaristan yılda yaklaşık 400 bin araçlık trafiğiyle bu konuda iyi bir örnek ve onu model almak, Yunanistan’a fayda sağlar. Türkiye’nin Ege limanlarından 92 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunuyor. Ege’den Yunanistan’a direkt ulaşacak Ro-Ro hatları konusunda ortak projeler geliştirilmesi ile dış ticarete katkı sağlanacaktır.”

“Başbakanlardan Kipi kapısının iyileştirilmesi müjdesini bekliyoruz”

Fatih Şener, Türkiye’nin gümrük kapılarını modernize etme konusunda önemli tecrübeleri bulunduğunu kaydederek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ülkenin dört bir yanında Yap-İşlet-Devret Modeli ile modern kapılar inşa ettiğini anımsattı. Türkiye olarak, Kipi kapısını da İpsala kapısı ile senkronize çalışacak şekilde Yap-İşlet-Devret modeli ile geliştirmenin mümkün olduğunu savunan Şener, “İki ülkenin bakanlarının ortak toplantısı sonunda Sayın Başbakanların yapacağı açıklamada Kipi kapısının iyileştirilmesi müjdesini bekliyoruz. Orada bir atıl kapasite var. Çok küçük bir yatırımla Yunanistan otoyolları AB ve Yunanistan ekonomileri için çok daha verimli kullanılacaktır” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz