Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TÜRK VE YUNAN BAYRAKLARIYLA KARŞILADILAR

TÜRK VE YUNAN BAYRAKLARIYLA KARŞILADILAR

24
0

Yunanistan’ın Sisam Adası Karlovassi Limanı ile İzmir’in Seferihisar ilçesi arasında düzenlenen feribot seferleriyle ilk kez Türkiye’ye gelen turistleri çiçekler ve Feribotun önünde açtıkları, Türk ve Yunan bayraklarının bulunduğu “Kardeş Karlovassi burada” yazılı pankartla karşıladılar.

Tursem Turizm, Teos Marina ve Sisamlı iş adamlarının desteğiyle başlatılan seferlerle ay başından bu yana Türkiye’den yaklaşık 4 bin kişiyi adaya götüren feribotlar, ilk kez aksi istikamette Yunan turistleri taşıdı.

TÜRK VE YUNAN BAYRAĞI ASILDI

Feribotun önünde açtıkları, Türk ve Yunan bayraklarının bulunduğu “Kardeş Karlovassi burada” yazılı pankartla marinaya gelen yaklaşık 450 kişi, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argiro Papoulya tarafından çiçeklerle karşılandı.

Yiyecek ve içecek ikramında da bulunulan turistler, belediye bandosunun çaldığı şarkılara danslarıyla eşlik etti.

Başkonsolos Papoulya, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sisam halkının Seferihisar’a gelmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

İki halkı birleştirme adına önemli bir gün yaşandığını belirten Papoulya, tüm kıyı şeridinde aynı yakınlaşmanın olmasını arzuladıklarını vurguladı.

Papoulya, “Son yıllarda iki halkın iş birliği çabasından ve bunu yüksek sesle dile getirmesinden, turizmin yükselmesinden gayet memnunuz. Sadece turizm değil ticarette de iş birliğinin yükselmesi memnuniyet veriyor. Bu, her iki ülke için güzellikler getirecek.” diye konuştu.

İki ülke arasındaki iş birliğinin gelişmesi için konsolosluk çalışanlarının da büyük çaba gösterdiğine değinen Papoulya, geçen ay 7 bin kişiye vize verdiklerini kaydetti.

TÜRKLER YUNAN ADALARINA İLGİ GÖSTERİYORLAR

Türklerin Yunan adalarına ilgisinin her geçen yıl arttığını bildiren Papoulya, “Bu yıl da inanılmaz sayıda Türk insanı adaları ziyaret etti. Amacımız, konaklama zamanını uzatmak, ayrıca adalardan gelenlerin de Türkiye’de uzun süreli tatil yapması.” dedi.

Soyer de 6 yıllık çalışmanın sonucuna ulaşıldığına işaret ederek, “Seferihisar, Türkiye’nin en hızlı açılan gümrük kapısı oldu. Bugün ilk kez, 400’ün üzerinde kişiyi misafir edeceğiz. Turizmdeki temel ilke, önce en yakınındakini misafir edeceksin. En yakınındakini ağırlayıp turizm hizmetini sunamıyorsan daha uzaktakini ağırlaman mümkün değil. İlk yapmamız gereken buydu, onu yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Günübirlik gelen Yunan kafile, kendileri için bugüne özel açılan Sığacık Kaleiçi pazarını gezmek üzere marinadan ayrıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz