Ana Sayfa Yunanistan Haber “Türk Revizyonizmi Helenizm İçin Gerçek Bir Tehdit Oluşturuyor”

“Türk Revizyonizmi Helenizm İçin Gerçek Bir Tehdit Oluşturuyor”

0
0

Yeni Demokrasi Partisi (Nea Dimoktaria) Larisa (Yenişehir) Milletvekili Maksimos Harakopulos, Larisa’daki “Kıbrıslılar Derneği”ne gönderdiği mesajında, “Türk revizyonizmi Helenizm için gerçek bir tehdit oluşturuyor” dedi.

Milletvekili Maksimos Harakopulos mesajında şu ifadelere yer veriyor:

“Bu şartlar altında, Türk revizyonizminin hem Kıbrıs hem de Yunanistan için gerçek bir tehdit oluşturduğunu ve bu sorunu çözmeye yönelik çabaların her ikisinin tam işbirliği ve koordinasyonu ile gerçekleştirilmesi gerektiğini hepimiz anlamalıyız.

“Bugün, adanın %37’sinin işgal edilmesi ve yüzlerce insanın kaybıyla sonuçlanan 1974 yazının trajik olaylarından 47 yıl sonra, Kıbrıs, Ankara’nın Neo-Osmanlı saldırgan politikasından yeni ve ciddi zorluklarla karşı karşıyadır. Helenizm bunu kararlılık ve birlik ile karşılamalıdır.

Kapalı Mağusa kentinin yerleşimine yönelik tehditler, bir deniz üssünün ve insansız askeri uçaklar için bir üs oluşturulmasının yanı sıra, MEB’de ve Kıbrıs karasularında yasadışı aramalar, göçmenlerin Kıbrıs’a organize bir şekilde sokulması , Kıbrıs Cumhuriyeti toprakları ve iki devletin sözde çözümünde ısrar etmesi, Erdoğan’ın ve Türk liderliğinin gerçek niyetlerini kanıtlıyor.

Türkiye’nin şantaj yapma taktiği, BM Güvenlik Konseyi’nin ve Avrupa müktesebatının kararlarını tüm ada ve tüm demokratik vatandaşları için uygulayarak uluslararası hukuk ve düzeni savunmaktan başka bir şey olmayan doğru cevabı bulmalıdır. İşgalci ordunun geri çekilmesi, çağdışı garantilerin ve siyasi eşitliğin ırkçı ayrımcılık ve ayrıcalıklar olmaksızın kaldırılması.

Bu ön koşullara sahip olmayan bir ‘çözüm’, Türk etkisinin ada genelinde yayılmasına ve Ankara’nın dolaylı AB denetimi olasılığına yol açacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz