Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TÜRK GÖZLEMCİYİ SAKIZ ADASI’NDA GÜMRÜKTE BEKLETTİLER

TÜRK GÖZLEMCİYİ SAKIZ ADASI’NDA GÜMRÜKTE BEKLETTİLER

19
0

Türk gözlemciyi Sakız (Hios) Adası’nda Gümrük’te beklettiler.

Süriyeli sığınmacıların geri kabulü çalışmalarında görev yapacak olan Türk gözlemciler dün gece Sakız Adası’na ulaştı. 4 erkek ve 2 bayan görevli Gümrük’te pasaport kontrolünden geçtiği sırada bir erkek görevlinin pasaportunda sorun çıktı ve dün gece adadaki otelde konaklamasına izin verildi ancak bu sabah İzmir’e geri gönderilmek üzere Gümrük’te beklemeye alındığı ifade ediliyor.

Yunan basınında yer alan haberlere göre, erkek görevlinin pasaportunda “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” giriş damgası bulunduğundan dolayı Sakız adasında görev yapmasının Yunanistan makamları tarafından sakıncalı bulunduğu ve gerekli işlemlerin yapılmasının ardından İzmir’e geri gönderileceği belirtiliyor. Bilindiği üzere Yunanistan tüm sınır kapılarında Türk vatandaşlarına yönelik yaptığı uygulamada, Yunanistan’a giriş yapacak olan kişinin pasaportunda “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” giriş-çıkış damgası olması halinde kişinin Yunanistan’a girmesine izin vermiyor. Sebep olarak da Yunanistan’ın kişiye giriş izni vermesi halinde “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”ni resmen tanımış olarak değerlendiriliyor.

Bu sorun, Vatandaşı Koruma Bakanlığı ve ardından da Dışişleri Bakanlığı’na intikal etti. Yapılan açıklamada, Yunanistan’ı ziyaret eden 3. ülke vatandaşları, Türk vatandaşları da buna dahil olmak üzere, kişinin pasaportunda bulunan bu damga yüzünden Yunan makamları pasaporta giriş damgası vurmuyor. İşlem bir boş kağıda giriş damgasının vurulmasıyla yapılıyor ve ancak o zaman kişinin Yunanistan’a girmesine bazı durumlarda izin veriliyor. Böyle bir uygulama sonucunda da Türk gözlemcinin adada kalmasına ve görev yapmasına izin verildiği ifade ediliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz