Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TÜRK AZINLIK KURUM VE KURULUŞLARI SALDIRIYI KINADI

TÜRK AZINLIK KURUM VE KURULUŞLARI SALDIRIYI KINADI

16
0

Batı Trakya’da “Trakya’nın Bekçileri” tarafından “Dostluk Eşitlik Barış” (DEB) Partisi’ne çirkin saldırı gerçekleştirildi. Saldırıyı Batı Trakya Türk Azınlığı’nın kurum ve kuruluşları kınadı.

BTTDD: “ Batı Trakya Türkleri tarihin her döneminde olduğu gibi yine sağ duyu ile hareket edecek

Batı Trakya Türklerinin dün olduğu gibi bu günde kazanılmış hakları ve hukuk çerçevesinde sürdürdüğü haklı mücadelesini, hiçbir güç veya unsur yolundan çıkartamayacak veya karalayamayacaktır.

Yeni yerine taşınma hazırlıkları yapan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin düzenleme aşamasındaki yeni Genel Merkezine dün gece kendilerini “Trakya’nın Bekçileri” diye adlandıran karanlık bir grup tarafından elim bir saldırı düzenlendiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Bu saldırıda Batı Trakya Türklerinin sembol ismi, DEB Partisi kurucusu, liderimiz merhum Dr. Sadık Ahmet adına oluşturulmaya çalışılan bölüme ve genel merkezin diğer alanlarına büyük zarar verilmiş ve liderimizin ailesi ile birlikte maruz kaldığı elim trafik kazasını geçirdiği araç çalınmıştır.

Batı Trakya Türkleri için manevi değeri ölçülemeyecek olan liderimizin aracı yerinden ancak bir vinç aracılığı ile kaldırılabileceği gerçeği ile yapılan saldırının ne kadar planlı olduğu ve Batı Trakya Türkleri arasında infial yaratmak için yapıldığı bir gerçektir.

Fakat Batı Trakya Türkleri tarihin her döneminde olduğu gibi yine sağ duyu ile hareket edecek, bu haksız tahriklere kapılmayacak ve kendilerinin çekilmeye çalışıldığı ateş çemberinin içine girmeyeceklerdir.

Yetkili mercilerden acilen olayı aydınlatmalarını ve suçluları adalet önüne çıkarmalarını beklediğimizi beyan eder, Batı Trakya Türklerine bir kez daha sağ duyu içinde hareket etmeye ve haksız tahriklere kapılmayarak kazanılmış haklarının haklı mücadelesine sonuna kadar hukuk çerçevesinde mücadeleye davet ederek, geçmiş olsun dileklerimi sunarım.

Av. Necmettin Hüseyin

Genel Başkan

 

BTAYTD OLAYI KINADI

ΚΙΝΑΜΑ

Gümülcinede bulunan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin yeni genel merkez binasına kimliği belirsiz kişi veya kişilerce saldırıda bulunulmuştur.

B.T.A.Y.T.D. olarak bu saldırıyı şiddetle kınıyor, faillerin yetkili makamlarca bir an önce yakalanması ve yargılanarak hak ettikleri cezaya çarptırılmasını temenni ediyoruz.

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği

Yönetim Kurulu

 

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu

DEB Partisi’ne çirkin saldırı!

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın siyasi partisi Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin Gümülcine’deki yeni Genel Merkez binasına saldırı düzenlendi. Birlik gazetesinin haberine göre, dün gece adı yeni duyulan “Trakya’nın Bekçileri” isimli örgüt üyeleri tarafından gerçekleştirilen saldırıda, parti binasının camları kırılırken partinin kurucusu ve azınlığın önderi merhum Dr. Sadık Ahmet’in hayatını kaybettiği kazada kullandığı araba da binanın garajından çalındı.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “ABTTF Yönetim Kurulu ve Avrupa’da yaşayan tüm Batı Trakya Türkleri adına DEB Partisi Genel Merkezi’ne yapılan bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, partimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Batı Trakya’da azınlıkla çoğunluğun barış içerisinde bir arada yaşamasından rahatsızlık duyanların bu tür saldırılarla hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklarını, azınlığımızın bölgede nifak tohumları ekilmesine kesinlikle izin vermeyeceğini çok iyi bilmelerini istiyoruz. Saldırıyı gerçekleştirenlerin Yunan makamları tarafından en kısa sürede yakalanıp yargı önüne çıkartılmalarını ümit ediyoruz” açıklamasında bulundu.

 

İskeçe İli S.Ö.P.A. Mezunu Azınlık Okulları Öğretmenler Derneği

KINAMA

Gümülcine’de bulunan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin genel merkez binasına kimliği belirlenemeyen kişiler tarafindan saldırıda bulunulmuştur.

İskeçe İli S.Ö.P.A. Mezunu Azınlık Okulları Öğretmenler Derneği olarak bu saldırıyı nefret ve  şiddetle kınıyoruz. Bu olayla ilgili tek temennimiz faillerin bir an önce yakalanıp adalete teslim edilmeleri ve hak ettikleri cezayı almalarıdır.

Y. Kurulu adına

G.Sekreter                                 Başkan

İrfan KALFA                        Nurettin KIYICI

 

Gümülcine S. Müftülüğü

KINAMA

Gümülcine 09/12/2015

8 Aralık 2015 Salı günü Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın Partisi olan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin Gümülcine’deki yeni genel merkezine kimliği belirsiz kişiler tarafından hunharca bir saldırı gerçekleştirilmiştir.

Parti Genel Merkezi’ne maddi zararlar verilmesinin yanı sıra, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın lideri merhum Dr. Sadık AHMET’in 24 Temmuz 1995 tarihinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybettiği ve ondan geriye kalan önemli bir hatıra olan aracının alınması da hem onun hatırasına hem de Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na yapılmış büyük bir saygısızlık ve hakarettir.

Barışa ve demokratik düşünce ve çalışmalara sığmayan insanlık dışı bu menfur saldırıyı olarak şiddetle kınıyor, faillerin en yakın zamanda adalet önüne çıkarılmasını bekliyor, DEB Partisi’ne ve Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 İbrahim ŞERİF

 Gümülcine S. Müftüsü

 

BATI TRAKYA TÜRK ÖĞRETMENLER BİRLİĞİ

KINAMA

 Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Yönetim Kurulu D.E.B. Partisine yapılmış olan saldırıyı Müslüman – Türk Azınlığın kendisine yapılmış bir hareket olarak görmektedir.

Bu saldırıyı şiddetle kınarken faillerin bir an once bulunmasını ümit etmekteyiz.

BATI TRAKYA TÜRK ÖĞRETMENLER BİRLİĞİ

YÖNETİM KURULU ADINA

Genel Sekreter                            Başkan

Ferhan HASAN                      Sami Ali TORAMAN

 

KINAMA

Rodop-Evros İleri S.Ö.P.A. Mezunları Öğretmenler Derneği, Dostluk Eşitlik Barış Partisi’ne yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

 Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin Gümülcine’de bulunan yeni Genel Merkez binası kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından saldırıya uğramıştır.

Böyle bir olayın yaşanması bizleri sadece rahatsız etmekle kalmamıştır. Yapılan bu menfur saldırılar halkımızın gerçekleri daha net görmesine neden olmuştur. Bu saldırıları yapanların amacı şiddet ve kaos ortamı oluşturmaktır. Huzuru kaçırmaya çalışanlara karşı dirençli olacağız, kardeşlik mesajları vereceğiz. Güvenin ve istikrarın sağlandığı bir ortamda, böyle bir saldırının yaşanmış olması bizce çok düşündürücü ve manidardır.

Siyasi partiler demokrasinin olmazsa olmazıdır. Herkes ve her kesim siyasi partilerin düşüncelerine saygı duymalıdır. Siyasi partinin düşüncesi, fikri ne olursa olsun kendini demokratik sistem içerisinde görebilmesi ve ifade edebilmesi demokrasinin ilerlemesi anlamında çok önemlidir. Siyasi partilere yönelik yapılan saldırılarıları kabul etmek mümkün değildir. Biz bu ülkede ve bölgede herhangi bir gerginlik ve şiddetin yaşanmasını istemiyoruz. Bir daha bu tür hadiselerin yaşanmaması en büyük temennimizdir.

YÖNETİM KURULU ADINA

Başkan                          Genel Sekreter

Mehmet ŞERİF               Bilal BERBAT

 

Dimetoka Evros Müslümanları

KINAMA

8 Aralık 2015 Salı günü Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın Partisi olan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin Gümülcine’deki yeni genel merkezine kimliği belirsiz kişiler tarafından hunharca bir saldırı gerçekleştirilmiştir.

Parti Genel Merkezi’ne maddi zararlar verilmesinin yanı sıra, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın lideri merhum Dr. Sadık AHMET’in 24 Temmuz 1995 tarihinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybettiği ve ondan geriye kalan önemli bir hatıra olan aracının alınması da hem onun hatırasına hem de Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na yapılmış büyük bir saygısızlık ve hakarettir.

Barışa ve demokratik düşünce ve çalışmalara sığmayan insanlık dışı bu menfur saldırıyı Dimetoka Evros Müslümanları olarak şiddetle kınıyor, faillerin en yakın zamanda adalet önüne çıkarılmasını bekliyor, DEB Partisi’ne ve Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Süleyman Macur

Dimetoka Dernek Başkanı

 

KINAMA

8 Aralık 2015

DEB Partisi Genel Merkezine yapılan çirkin saldırıyı BİHLİMDER olarak esefle kınıyor, faillerin bir an önce bulunup adalete teslim edilmesini ve adaletin tecelli etmesini bekliyoruz.

BİHLİMDER YÖNETİM KURULU

 

Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi

KINAMA

10-12-2015

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisinin Gümülcine’de bulunan yeni Genel Merkez binası kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından saldırıya uğramış, merhum liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in hayatını kaybettiği trafik kazasında kullandığı aracı çalınmıştır.

Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ) olarak bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyor, faillerin yetkili makamlar tarafından bir an önce yakalanıp adalet önüne çıkartılmalarını temenni ediyoruz.

Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi

Yönetim Kurulu adına

Galip GALİP

 

 

Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği

KINAMA

Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği olarak 8 Aralık 2015 tarihinde Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın ilk resmi partisi olan Dostluk Eşitlik Barış  (D.E.B) Partisi’nin genel merkezine yapılan menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, partimize geçmiş olsun dileklerimizi iletirken bu saldırıyı gerçekleştiren kişi veya kişilerin ivedilikle bulunup yargı önüne çıkartılmasını ve gereken cezalara çarptırılmasını temenni ediyoruz.

Genel Sekreter                       B.T.C.D.G. DERNEĞİ BAŞKANI

Erol YOLUÇ                            Sadık SADIK

 

Kozlukebir Belediyesi GÜVEN Listesi

KINAMA

Kozlukebir Belediyesi GÜVEN Listesi olarak, DEB Partisi’nin yeni binalarına yapılan menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Saldırı sırasında merhum Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet’in hayatını kaybettiği araç olayın failleri tarafından çalındığını da büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Bu sebeple başta Sadık Ahmet ailesi olmak üzere, DEB Partisi’ne büyük geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, olayın faillerinin bir an önce yakalanmasını temenni ediyoruz.

Kozlukebir Belediyesi Meclis Üyesi

GÜVEN Listesi Başkanı

Adnan Salih

 

 

EFA YUNANİSTAN’DAKİ DEB PARTİSİ’NE KARŞI YAPILAN SALDIRIYI KINADI

Yunanistan’ın failleri arayıp bulması gerekir.

Avrupa Hür İttifakı (EFA) Yunanistan’daki Türk azınlığın haklarını savunan üye partisi DEB’in ofislerine karşı dün geceki saldırılardan dolayı dehşet içinde ve derin kaygı duymaktadır.

Parti yetkililerine göre, henüz bilinmeyen faillerin Gümülcine’de partinin yeni tesislerini istila edip, ekipmanları, kapıları ve pencereleri tahrip etmişlerdir. Ayrılmadan önce, binanın çeşitli duvarlarına mavi sprey ile ‘Trakya’nın Bekçileri’ yazılmıştır. Ayrıca DEB’in kurucusu Ahmet Sadık tarafından kullanılan ve 1995 yılında öldürüldüğü araba çalınmıştır (vinç aracı kaldırmak için kullanılmıştır).

EFA condemns attack against DEB party in Greece.

Greece should finally search and find the perpetrators

The European Free Alliance is appalled and deeply concerned about last night’s attacks against the offices of our member party DEB, which defends the rights of the Turkish minority in Greece.

According to the party officials, still unknown perpetrators invaded the party’s new premises in Komotini/Gümülcine and vandalized them, destroying equipment, doors and windows. Before leaving, they used blue spray to write “Guardians of Thrace” in several walls of the building and also stole the car driven by DEB founder AhmetSadik when he was killed in 1994 (a crane was used to remove the vehicle).

The police was called on the spot but are yet to make any official statement on the case.

The attack came only a few days after the party announced it will start collecting signatures to protest about a series of human rights violations against the Turkish minority including education, religion, citizenship and property.

A DEB delegation presented these issues to EFA in Brussels just a few weeks ago and a common action plan was agreed, aiming to apply pressure to Athens so that they could be finally resolved.

 

EFA notes that despite the change of government, Greece remains the EU Member State with the worst record when it comes to minority recognition and protection. The country officially acknowledges the existence of only a “Muslim” minority in the region of Thrace and stubbornly refuses to even discuss the recognition of Turkish, Macedonian and other minority groups within its borders. Acts of violence against minority activists and parties are unfortunately quite common.

Greece has been condemned several times from the European Court of Human Rights in Strasburg for not permitting the registration of organizations such as Xanthi Turkish Union or the Home of Macedonian Culture simply because they bare the adjectives “Turkish” or “Macedonian” in their respective titles.

EFA Director GüntherDauwen calls upon local, regional and national authorities to join forces in a full-fledged investigation in order to find those responsible of yet another hate crime.

It is up to the Greek state and the police authorities and the judicial system to show and prove that THIS time they will search and find who is responsible. Ignoring a minority is appaling, ignoring crimes committed against them time and time again, is intolerable. This ignorance has no place in a democracy.”

http://www.e-f-a.org/services/news-single-view/?tx_ttnews%5Btt_news%5D=940&cHash=69b7c2099177039b39fc6efafadc6178

 

DEB PARTİSİ’NE YAPILAN ÇİRKİN SALDIRIYI KINIYORUZ

7 Aralık 2015 Pazartesi gecesi kimliği belirsiz kişiler tarafından Dostluk Eşitlik Barış Partisi binasına çirkin bir saldırı düzenlendiğini, saldırı sonuçunda büroların camları  kırılması, duvarlara yazıların yazılması ve en önemlisi Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın mehrum lideri Dr. Sadık Ahmet’in 20 yıl geçmesine rağmen hala aydınlatılamayan trafik kazasında kullandığı aracın çalınması bizleri derinden üzmüştür.

DEB Partisi’ne yapılan çirkin saldırı Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na karşı yapılmış bir harekettir. Bu saldırı, azınlığa karşı olduğu kadar demokrasiye, barışa ve bölgenin huzuruna karşı da yapılmıştır.

Yaşanan bu üzücü olay nedeniyle Gelecek Listesi Ekibi olarak, başta merhum liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in ailesine, DEB Partisi Genel Başkanı Sn. Mustafa Ali Çavuş’a vede tüm azınlığımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Bu çirkin saldırıyı gerçekleştirerek demokrasiye darbe vuran kimliği belirsiz kişi veya kişilerin emniyet yetkilileri tarafından bir an önce bulunmaları ve adalete teslim edilmelerini bekliyoruz.

KOZLUKEBİR BELEDİYESİ GELECEK LİSTESİ BAŞKANI

İBRAHİM ŞERİF VE EKİBİ

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz