Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TÜRKİYE’NİN F-35’LERİ YUNANİSTAN’I TELAŞLANDIRDI

TÜRKİYE’NİN F-35’LERİ YUNANİSTAN’I TELAŞLANDIRDI

23
0

Türkiye’nin F-35 savaş uçakları Yunanistan’ı telaşlandırdı.

Türkiye’nin kısa bir süre sonra F-35 savaş uçaklarını filosuna katacak olması Yunanistan’ı telaşlandırdı. ABD’yi ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın karşılıklı görüşülmek üzere masaya yatırdığı ilk konu ise Yunanistan’ın F-16 filosunu modernize etmek oldu.

Bu konu, heyetler arası toplantıda enine boyuna tartışıldı ve daha önce BİRLİK Gazetesi’nin günler önce yazdığı gibi, Yunanistan’ın F-16 filosunu yenilemek için 2.4 milyar dolar değerinde bir anlaşma üzerinde mutabık kalındığı belirtiliyor.

Hatırlanacağı üzere, Başbakan Çipras en son geçen hafta Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-16 savaş uçağı ile Ege’nin kuzeyinde bir saatlik bir uçuş gerçekleştirmişti.

Heyetler arası görüşmede, ABD-Türkiye ilişkilerinin gerginleştiği bir dönemde Yunan petrol kaynakları, Yunanistan merkezli askeri üslere yapılan yatırımlar, Yunanistan’ın ve Akdeniz’in en büyük limanı olan Pire Limanı ve Girit Suda Körfezi’ndeki ABD deniz üssünün uzun süreli kullanımı, F-16 askeri savaş uçakları, Yunan filosunun yenilenmesi, ABD’nin, Yunanistan’dan Andravida’da bulunan 117. Hava Üssü’nü ve Girit Kasteli’de bulunan 133. Hava Üssü’nü talep etmesi gibi konular ele alındı görüşüldü. Ayrıca ABD’nin Güney Girit’te (İerapetra bölgesi) ikinci bir askeri üs inşa etme planları olduğu ve görüşmede bunun da ele alındığı iddia edildi.

Görüşmede Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Savunma Bakanı Panos Kammenos, Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitris Papadimitriou ve Dijital Politika Bakanı Nikos Pappas da yer aldı. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz