Ana sayfa Batı Trakya Haberler TÜRKİYE’DE YAŞAYAN BATI TRAKYALILAR İÇİN UZUN DÖNEM İKAMET İZNİ SÜRECİ BAŞLADI

TÜRKİYE’DE YAŞAYAN BATI TRAKYALILAR İÇİN UZUN DÖNEM İKAMET İZNİ SÜRECİ BAŞLADI

21
0

Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşı, Haymatloz veya İskat durumundaki tüm Batı Trakya Türklerinin başvurup alabileceği Uzun Süreli İkamet İzni başvuruları tüm illerde Göç İdarelerinden alınacak randevu ile gerçekleştirilecek.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak Eylül 2015’te dönemin Sağlık Bakanı, mevcut Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na, Genel Başkanımız Av. Necmettin Hüseyin’in sunduğu raporla başlayan Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşı Batı Trakya Türklerinin sorunlarına çözüm arama süreci, 23 Mart 2017 tarihinde Ankara Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Rumeli – Balkan Çalıştaylarının finalinde Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından açıklanan şekli ile son buldu. İkamet Tezkereleri, Çalışma İzinleri, Sosyal Güvence Sorunları, Öğrenim Harçları, İstisnai Statüde Vatandaşlık hakkı v.b başlıklarla çözümlenen sorunların devamında geçtiğimiz hafta içinde yayınlanan genelge ile Türk Soylulara 15 Ağustos 2017 tarihine kadar başvurma şartı ile UZUN DÖNEM İKAMET İZNİ SÜRECİ başladı.

Gelinen süreç ile alakalı Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin yaptığı açıklamada “İki yıl önce söz verdiğimiz gibi Türkiye’de yaşayan Batı Trakya Türklerinin sorunlarının kökünü kazıyacağız demiştik. Bunu başarmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Katkısı bulunan, emeği geçen tüm yetkililere camiam adına teşekkür ederek şükranlarımı sunarım” dedi

Uzun süreli İkamet Tezkeresi alabilmek için Batı Trakya Türklerinin kendi illerinde bulunan Göç İdarelerine başvurmaları gerekmektedir.

Başvuru için mevcut geçerli Yunanistan Cumhuriyeti Pasaportu veya kimliği olanlar (Taftota) ve 01 Ocak 2017’den önce Türkiye’ye giriş yapmış olanlar (Türk soylu olarak ikamet izni almış veya almamış olması fark etmememektedir) www.goc.gov.tr web sitesi üzerinden 15 Ağustos 2017 tarihine kadar, aldıkları randevu tarihleri daha ileri tarihli olsa bile başvurmaları gerekmektedir. Geçerli pasaportu bulunmayan Haymatloz ile İskat İkamet Tezkeresi sahipleri bizzat illerindeki Göç İdarelerine başvuracaklardır.

Mevcut İkamet Tezkeresi veya Çalışma İzni bulunan Batı Trakya Türkleri de UZUN DÖNEM İKAMET TEZKERESİ için başvurabileceklerdir. Bu başvurularını www.goc.gov.tr e-ikamet sistemi üzerinden geçiş başvurusu yaparak uzun dönem ikametine başvuracaklardır. Mevcut İkamet Tezkeresi bulunmayanlar ise e-ikametten ilk başvuru şeklinde başvurularını yapacaklardır.    

Ayrıca UZUN DÖNEM İKAMET TEZKERESİ sahipleri Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına gerekli şartları sağladıklarında başvurma hakkına sahiptirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here