Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TÜRKİYE DIŞİŞLERİ: “YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN AYASOFYA’DA KUR’AN-I KERİM VE EZAN OKUNMASINA YÖNELİK...

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ: “YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN AYASOFYA’DA KUR’AN-I KERİM VE EZAN OKUNMASINA YÖNELİK AÇIKLAMASINI KINIYORUZ”

25
0

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın Ayasofya’da Kur’an-ı Kerim ve ezan okunmasına yönelik tutumunu kınayan bir açıklama yayınladı.

Açıklama şu şekilde:

“Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın Ayasofya’da Kur’an-ı Kerim ve ezan okunmasına yönelik açıklamasını kınıyoruz.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türk halkının kutsal Ramazan ayını ve Kadir Gecesini kutlamak yerine, Ayasofya’da Kur’an-ı Kerim ve ezan okunmasını çarpıtmak yoluna gitmiştir.

Temel insan hakları arasında bulunan dini özgürlükler konusunda Yunanistan’ın karnesi ortadadır.

Sadece bir iki örnek vermek gerekirse, Yunan makamlarının, Yunanistan’daki Müslüman Türk Azınlığı dini özgürlükler konusunda gittikçe artan baskıya maruz bıraktığını, olağan görevlerini yerine getirdiği için seçilmiş Müftüler hakkında davalar açtığını, ibadete açık bir caminin bulunmadığı Selanik’te Müslümanların Ramazan Bayramında, tarihi camilerden birinde namaz kılma taleplerinin bu yıl da olumsuz karşılandığını söylemek mümkündür.

Bu nedenle, başkentinde henüz ibadete açık bir cami de bulunmayan Yunanistan’ın açıklamasında belirttiği dinlerarası diyalogdan ne anladığı, soru işaretine sebep olmaktadır.

Bu çerçevede, Yunanistan’ı çağdaş, bütün dinlere saygılı ve demokratik bir ülke olmaya davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz