Ana sayfa Batı Trakya Haberler TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU ATİNA’YI ZİYARET EDECEK

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU ATİNA’YI ZİYARET EDECEK

8
0

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, yarın gecesi Atina’ya gidiyor. Büyük finansal krizden çıkmak için çırpınan Atina, bu hafta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu ağırlıyor. Davutoğlu, yarın gece Atina’ya gidiyor. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin (YDİK) 2. Toplantısı hazırlıklarının ağırlıklı gündem maddesini oluşturacağı görüşmelerde Yunanlılar arasında infial yaratan yasa dışı göçün ele alınacağı ifade ediliyor.

Çarşamba günü Atina’da Yunan meslektaşı Dimitris Avramopoulos ile görüşecek Ahmet Davutoğlu’nun, Başbakan Antonis Samaras tarafından kabul edilmesi de öngörülüyor.

Ahmet Davutoğlu’nun Atina’da yapacağı görüşmelerin ağırlıklı bir gündem maddesini, büyük olasılıkla Şubat ayında düzenlenecek Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin (YDİK) 2. toplantısı hazırlıkları oluşturacak.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki YDİK’nın ilk toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 14-15 Mayıs 2010 tarihinde Atina’ya yaptığı ziyaret sırasında gerçekleştirilmişti. Bu çerçevede, Erdoğan ve döneminin Yunan Başbakanı Yorgo Papandreu tarafından “Ortak Deklarasyon” dahil, ekonomi, çevre, eğitim, ulaştırma ve kültür gibi alanlarda 22 mutabakat metni imzalanmıştı.

-EGE, KIBRIS SORUNLARI-

İki ülkeyi çok yakından ilgilendiren Kıbrıs sorununun yanı sıra Suriye krizi gibi bölgesel sorunların da üzerinde durulacağı ziyaret sırasında Ege ihtilaflarına ilişkin olarak iki ülkenin uzun bir süreden beri sürdürdüğü “istikşafi” temaslar da gündeme gelecek. Tarafların Ege ile ilgili olarak da devam edilen güven artırıcı önlemler sürecini de değerlendirmeleri de bekleniyor.

-YASA DIŞI GÖÇ SORUNU-

Ancak Yunan kamuoyu açısından görüşmelerin en önemli konusunu yasa dış göçün oluşturacağı ifade ediliyor. Krizin yol açtığı işsizliğin baş alıp gittiği Yunanistan’a yönelik yasa dışı göçün bir türlü önlenememesi veya kontrol altına alınamaması kamuoyunda infial yaratıyor. Yunan polis verileri de, yasa dışı göçün bu yılın ilk yarısında yüzde 29’a yakın bir artış gösterdiğini ortaya koydu.

Atina, Ankara’nın, Türkiye üzerinden Yunanistan’a ulaşan yasa dışı göçmenleri engellemek için yeterli çaba göstermediğini öne sürüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here