Ana sayfa Batı Trakya Haberler TÜRKİYE BURSLARI BAŞVURULARI BAŞLADI! EĞİTİMİN GÜCÜNÜ TÜRKİYE’DE KEŞFEDİN

TÜRKİYE BURSLARI BAŞVURULARI BAŞLADI! EĞİTİMİN GÜCÜNÜ TÜRKİYE’DE KEŞFEDİN

14
0

Türkiye, geleceğini güçlü bir üniversite eğitimi üzerine inşa etmek isteyen öğrencileri yüksek standartlarda burs imkânlarıyla istedikleri alanda yükseköğrenim için uluslararası kalitedeki üniversitelerine çağırıyor.

Son Başvuru Tarihi: 1 Haziran 2012

Öğrenci odaklı bir anlayışa sahip olan ve akademik rehberliği önemseyen Türkiye Bursları kendine güvenen öğrencilere eşsiz bir deneyim sunuyor.

Alacağınız eğitim ile sahip olduğunuz özellikleri geliştirecek, yeni bakış açıları kazanacak ve kariyerinizde sizi avantajlı kılacak bir donanıma sahip olacaksınız.

Mühendislikten tarihe, işletmeden öğretmenliğe, tıptan ilahiyata geniş bir bölüm yelpazesive Türkçe, İngilizce veya Fransızca dil seçenekleriyle Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde geleceğinizi siz şekillendirebilirsiniz.

Türkiye’nin dünya standartlarına sahip en kaliteli üniversitelerindeTıp, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik, İletişim, İlahiyat, Ziraat, Eğitim ve Mimarlık Fakültelerinde eğitim görebilirsiniz.

Dünya’nın Her Ülkesinden Öğrenciye Burs

Türkiye her yıl dünyanın her ülkesinden binlerce öğrenciye burs sağlıyor. Arnavutluk’tan Angola’ya, Türkmenistan’dan Haiti’ye 150’den fazla ülkenin vatandaşı Türkiye’de devlet bursu ile eğitimlerine devam ediyor. Bu yıl itibariyle 15.000’in üzerinde uluslararası öğrenci burslu olarak Türk üniversitelerinde okuyor.

Burslar başarılı öğrencilere lisans, yüksek lisans, doktora, araştırma ve yaz kursları alanlarında veriliyor. Yapılan başvurular içinden en başarılı öğrenciler belirleniyor ve istedikleri bölümlere yerleşmeleri sağlanıyor.  Öğrenciler için Türkiye’ye geldikten sonra da akademik ve kültürel uyumlarını kolaylaştırmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Türkiye Bursu ile eğitim alan bir öğrencinin kendini yalnız hissetmemesi için üniversiteler ve kamu kuruluşları birlikte çalışıyor.

Türkiye Bursları ile Türkiye’de eğitim alan öğrenciye geniş imkânlar sunuluyor. Öğrenci, kazandığı burs ile herhangi bir ücret ödemeden üniversiteye kaydolabiliyor ve üniversitelerin sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor.Bununla birlikte her ay belli bir miktarda burs ücreti de öğrencinin hesabına yatırılıyor. Burs ücreti bir öğrencinin Türkiye’de rahat bir şekilde eğitimini devam ettirmesi ve sosyal imkânların tadını çıkarması için yeterli. Aynı zamanda öğrencilere barınma desteği de veriliyor. Lisans öğrencileri standartları yüksek öğrenci yurtlarında kalmakla birlikte, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yurt veya kendi imkânlarıyla tutacakları ev için para yardımı yapılıyor. Ayrıca kazandıkları bölüme başlamadan önce alacakları Türkçe dil eğitimi ile ülkelerinden Türkiye’ye gidiş dönüş uçak bileti de burs kapsamında. Burslar, bir yıla kadar Türkçe dil öğrenimi ve hazırlık dahil akademik lisans eğitimi süresince veriliyor.

 

Türkiye Burslarına Kimler Başvurabilir?

Türkiye Burslarına başvurabilmek içinTürkiye Cumhuriyeti dışındaki herhangi bir ülkenin vatandaşı olmanız gerekmektedir.Ayrıca başvurunun yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle, lisans burslarına başvuracak adaylar için 21, yüksek lisans programlarına başvuracak adaylar için 30, uzmanlık ve doktora programına başvuracak adaylar için 35 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır. Başvuruda öğrencilerin bildirdikleri akademik puan türünde (lise diploma notu/lise bitirme sınavı notu/üniversite giriş sınavı puanı/uluslararası sınav puanı veya diploma notu belli değilse o döneme kadar alınan genel not ortalaması vb. akademik değerlendirme ölçütlerinden herhangi birinden) en az % 60 düzeyinde puana sahip olmaları da diğer bir genel şarttır.

Her bir burs programı için özel başvuru şartları için: www.turkiyeburslari.org ve www.trscholarships.org

 

Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvurularınızı internet adresinden veya yaşadığınız ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliklerinden yapabilirsiniz. www.turkiyeburslari.org ve www.trscholarships.orgadresinden başvuru yapacak olan adaylar istenen belgeleri elektronik sisteme yükleyerek başvurularını kolayca tamamlayabilir. Doğrudan Türkiye Cumhuriyeti Temsilciliklerine giderek ya da posta yoluyla başvuru yapacak adaylar ise gerekli belgeleri başvuru bitiş tarihi mesai bitimine kadar temsilciliklere ulaştırarak başvurularını gerçekleştirir.

Başvuru Belgeleri Neler?

Lisan,yüksek lisans, doktora ve araştırma burslarına başvurmak için farklı belgeler istenmektedir. Her burs programı için gerekli belgelere www.turkiyeburslari.orgve www.trscholarships.org adreslerinden veya Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri ve konsolosluklarından ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here