Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TÜRKİYE İADE EDERKEN YUNANİSTAN GASP ETMEYE DEVAM EDİYOR

TÜRKİYE İADE EDERKEN YUNANİSTAN GASP ETMEYE DEVAM EDİYOR

18
0

AKP Hükümeti iktidara geldiği günden bu yana Türkiye’de yaşayan Azınlıkların önünü açıyor, geçmişte yapılan hatalarla gasp edilen Vakıf mallarını birer birer geri sahiplerine iade ediyor. Azınlıklara bu imkanları sunan AKP Hükümeti, bir kez daha komşu ülkelere ve dünyaya örnek olmaya devam ediyor.

 

Oysa Yunanistan’da durum, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı için süreç tersine işlemeye devam ediyor. İskeçe, Gümülcine ve Dedeağaç’ta Vakıf malları eski borçlarından kurtulamadan yeni borçlarla donatılıyor. Buna göre Gümülcine’de Vakıf idaresinin yeni borcunun şu an itibarıyla 1 milyon euroya ulaştığı iddia ediliyor. Bunu geçtiğimiz günlerde kutladığımız 29 Ocak anma etkinliğinde Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’te açıkça dile getirmişti.

Son olarak Gümülcine Belediyesi’ne bağlı Yanıkköy’deki yüzyıllarca kullanılan Müslüman Türklere ait mezarlığın orman arazisi olduğunu iddia eden Orman Müdürlüğü’nün belgeleri Batı Trakya’da Azınlığın durumunu açıkça ortaya koymaktadır.

 

Galata Rum İlkokulu binasının Vakfa iadesi kararlaştırıldı

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Rum Azınlığı’na ait Galata Rum İlkokulu Vakfına ait okul binasının vakfa iadesini kararlaştırdı.

Vakıflar Meclisi toplantısında, Galata Rum İlkokulu Vakfının İstanbul’daki okul binasının iadesi için yaptığı başvuru değerlendirildi.

Vakfın ibraz ettiği, Galata’daki Rum İlkokulunun kendilerine ait olduğunu gösteren belgeleri inceleyen Vakıflar Meclisi, Vakıflar Kanunu’na 28 Ağustos 2011’de eklenen geçici 11. madde çerçevesinde kararını verdi. Vakıflar Meclisi, okul binasının vakfa iadesinin yapılabileceğini kararlaştırdı.

Galata’daki ilkokul binasının, 1936 yılında verilen beyannamede, vakfın mülkleri arasında gösterildiği ve 1974 yılından sonra hazineye geçtiği öğrenildi.

Vakıf yetkilileri, okul binasının iade işlemlerinin 2 ay içerisinde tamamlanacağını bildirdi.

Galata Rum İlkokulu Vakfının başvurusunun, azınlık mallarının iadesine yönelik yapılan ilk başvuru olduğu belirtildi.

Bu arada, mallarının iadesi için 13 azınlık vakfının Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvurduğu öğrenildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz