Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “TÜRKÇE-YUNANCA ANAOKULU EĞİTİM KONUSUNDA ISRARIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR”

“TÜRKÇE-YUNANCA ANAOKULU EĞİTİM KONUSUNDA ISRARIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR”

25
0

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu, yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Lozan Antlaşması’ndan doğan haklarımız gereği çift dilli (Türkçe-Yunanca) Anaokulu eğitim konusunda ısrarımız devam etmektedir” ifadelerine yer veriliyor.

BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI DANIŞMA KURULU BASIN AÇIKLAMASI

Batı Trakya Türk Azınlığı Genişletilmiş Danışma Kurulu, 07/08/2017 Pazartesi günü saat 19:00’da toplanmıştır. Toplantının gündem maddelerinden birisi olan Eğitim Bakanlığı Eğitim Politikaları Enstitüsü’nün, Azınlık mensuplarının yoğun yaşadığı bölgelerde, Devlet anaokulu öğretmenine yardımcı olmak üzere, azınlık mensubu anaokulu öğretmenlerini tayin etme kararı hakkında görüşme gerçekleştirildi. Karşılıklı görüş alışverişinden sonra aşağıdaki karar oybirliği ile alınmıştır.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı olarak, Lozan Antlaşması’ndan doğan haklarımız gereği çift dilli (Türkçe-Yunanca) Anaokulu eğitim konusunda ısrarımız devam etmektedir. Önemle belirtmek isteriz ki, Azınlık ilkokullarıyla aynı statüye sahip Türkçe ile Yunanca eğitim yapacak anaokullarının açılma talebi doğrultusunda, 211 imzalı dilekçe 17 Şubat 2010 tarihinde Azınlık milletvekilleri tarafından o dönemin Milli Eğitim Bakanı Sayın Anna Diamantopoulou ve Azınlık Eğitiminden sorumlu Özel Sekreter Sayın Thalia Dragona’ya teslim edilmiştir. Azınlığın talebi aynıdır, bundan geri adım atılmamıştır. Üstü kapalı bir şekilde bize sunulan sistemin sakıncalı olduğunun farkında olmakla beraber, bunu da değerlendirdiğimizi ve bu konunun takipçisi olduğumuzu da belirtmek isteriz.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz