Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TÜRK-YUNAN DOSTLUK HAFTASI GÜMÜLCİNE’DE BAŞLIYOR

TÜRK-YUNAN DOSTLUK HAFTASI GÜMÜLCİNE’DE BAŞLIYOR

12
0

Türk-Yunan Dostluk Derneği tarafından hazırlanan TÜRK-YUNAN DOSTLUK HAFTASI, 11 Nisan 2012 Çarşamba Günü Yunanistan’ın Gümülcine şehrinde başlıyor.

Leshi Komotineon Sergi Salonu’nda saat 17:00’da açılacak SERGİ, Türk ve Yunan sanatçıların eserlerinden oluşacak. Burada sunumu Türk-Yunan Dostluk Derneği Genel Başkanı Kadriye Esra AYGÜN, T.B.M.M. Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan KUZU, Devlet erksi Bakanı Gürdal AKŞİT ve İstanbul Milletvekili ile Ülkemizin Gümülcine Başkonsolosu da konuşacaklar.

“KOMŞULARLA KÜLTÜREL İŞBİRLİĞİ İÇİN BİR ARAÇ: SANAT” temalı KARMA SERGİ dört gün süreyle görülebilecek. SERGİ içinde; derneğimiz Genel Saymanı Tuna SEVİMAY, İstanbul Yıldız Üniversitesi Bölüm Başkanı Prof. Ahmet ATAN başta olmak üzere 20 sanatçının eserleri yer alacak.

Bunun ardından, Gümülcine Türk Gençler Birliği Konferans Salonu’nda saat 19.00’da yapılacak ikinci etkinliğe; Devlet eski Bakanı ve AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gürdal AKŞİT ve İstanbul Milletvekili Mehmet MÜEZZİNOĞLU iştirak edecekler. Ülkemizin Gümülcüne Başkonsolosu ile Türk-Yunan Dostluk Derneği başkanlarının da yer alacağı açılıştan sonra T. B.M.M. Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan KUZU “AB Hukuk Sistemi” konusunda bir konferans verecek.

Haftanın ikinci gün etkinliği(12 Nisan 2012 Perşembe) Selanik’te bulunan Mustafa Kemal ATATÜRK’ün doğduğu evin ziyareti olacak. Daha sonra Ülkemizin Selanik Başkonsolosunun da refakatiyle Selanik gezilecek.

13 Nisan 2012 Cuma günü ise Gümülcine’de Ülkemizin Başkonsolosluğu ziyaret edilecek, şehir turu yapılacak ve ŞAPÇI AZINLIK KÜLTÜR ve FOLKLOR DERNEĞİ’ne ziyaret amacıyla gidilecek.

 

Daha sonra saat 17.00’de Chris and Eve Mansion Hotel Konferans Salonu’nda “YAKIN TARİHTEN GÜNÜMÜZE TARİHSEL İLİŞKİLER” konulu panel gerçekleşecek. Bu panele; Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nazif MANDACI, Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan TOKSÖZ ve Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Durmuş Ali KOLTUK katılacak.

Burada Devlet eski Bakanı ve Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Gürdal AKŞİT “ÜLKELERİMİZDE KADIN HAKLARI” konusunda bir konuşma yapacak. Daha sonra bir SİNEVİZYON izlenecek.

Türk-Yunan Dostluk Haftası, Dernek tarafından aynı akşam verilecek dostluk yemeği ile devam edecek.

Türk-Yunan Dostluk Derneği tarafından organize edilen HAFTA, 14 Nisan 2012 Cumartesi günü, Genel Başkan Kadriye Esra AYGÜN’ün gerçekleştireceği BASIN TOPLANTISI ile sona erecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz