Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TÜRK-YUNAN DOSTLUK DERNEĞİ İSTANBUL KARMA RESİM SERGİSİ

TÜRK-YUNAN DOSTLUK DERNEĞİ İSTANBUL KARMA RESİM SERGİSİ

23
0

Türk – Yunan Dostluk Derneği’nin; AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Kültür ve Sanat-Müzeler Hibe Programı kapsamında düzenlediği “KOMŞULARDA KÜLTÜREL İŞBİRLİĞİ İÇİN BİR ARAÇ OLARAK SANAT” çalışmaları sürüyor.
Bu çerçevede 1 Haziran 2012 Cuma günü saat 11.30 “TÜRK-YUNAN DOSTLUK SERGİSİ” Cafer ağa Medresesi’nde gerçekleştirilen “Türk-Yunan Dostluk Sergisi”ni Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış açılışı yaptı ve sergiye Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkan Danışmanı Hasan Hasan, Yunanistan İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Victor Maligoudis, İstanbul Fener Rum Patriği Yardımcısı Peder Dositheos Anağnostopulos, Türk-Yunan Dostluk Derneği Genel Başkanı Kadriye Esra Aygün ve Yönetim Kurulu üyeleri, İstanbullu Rum Evrensel Federasyonu Başkanı Nikos Uzunoğlu, Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Esat Halil Ergelen ve Sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra Türkiye ve Yunanistan’dan gelen davetliler katıldılar.

Açılış öncesi konuşan Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış Yunan Hükümeti’nin Batı Trakya Sorunu’nu biran evvel çözmesi gerektiğini söyledi. Bağış, “karşılıklı iyi niyetli adımlar atılarak bugüne kadar süre gelen problemleri aşabiliriz. Eğer Atatürk ile Venizelos savaştan çıkmış iki lider dostluğu inşa edebildilerse bugün bizim bunu gerçekleştirmememiz için hiçbir sebep yok. Asla Ege bizi ayıran değil birleştiren bir deniz olmalıdır” diye konuştu.

Fener Rum Patrikhanesi ve Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun temsilciler nezdinde katılım gösterdiği sergide Bakan’ın yanı sıra Türk-Yunan Dostluk Derneği Genel Başkanı Kadriye Esra Aygün, Yunanistan İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Victor Maligoudis, İstanbul Fener Rum Patriği Yardımcısı Peder Dositheos Anağnostopulos da birer konuşma yaptılar.

Konuşmasının ardından resim sergisinin açılışını yapan Bağış’a Türk-Yunan Dostluk Derneği Genel Başkanı Kadriye Esra Aygün tarafından plaket takdim edildi. Yunan sanatçı Sofia Verderidu ve Batı Trakyalı Fusun Suka ve yine aslen Batı Trakyalı olan Türkiye’den Özlem Haliloğlu’nun eserlerinin sunulduğu sergi 1 hafta süreyle ziyaretçilere açık olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz