Ana sayfa Batı Trakya Haberler TÜRK OCAKLARI’NDAN KİLİSE RESTORASYONLARINA TEPKİ

TÜRK OCAKLARI’NDAN KİLİSE RESTORASYONLARINA TEPKİ

12
0

Türk Ocakları Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, Anadolu’da cemaati kalmamış kiliselerin restore edilmesine yönelik olarak yoğun bir şekilde faaliyet yapılmasına tepki gösterdi.

 

Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, yaptığı açıklamada, son zamanlarda Hristiyan kültürünü tekrar yeşertmek için çalışıldığını ve bu illerin arasına Samsun’un da dahil edildiğini söyledi.

 

Çağlayan, Anadolu’da başta Van, Trabzon, Sivrihisar, Adıyaman, Fatih, İstanbul, Hatay, Diyarbakır ve Tarsus olmak üzere birçok şehirde Müslüman Türk milletinin verdiği milyonlarca vergi ile kiliselerin restore edildiğini ve restorasyonların sürdüğünü hatırlattı.

 

Geçen hafta İl Genel Meclisi’nin aldığı bir kararla Samsun’un da bu kervana dâhil edilmek üzere olduğunu üzülerek öğrendiklerini kaydeden Çağlayan, “Türk-İslam idaresine gireli bin yıl olmuş olan Anadolu’da yaşayan Hıristiyan topluluklar bugün artık yaşamamaktadır. Milli mücadele sonunda Anadolu, sadece Türk yurdu olarak teyit edilmemiş aynı zamanda İslamlaşmıştır. 1923 Mübadele Sözleşmesi ile özellikle Karadeniz bölgesini, başkent Samsun olmak üzere Pontus adı altında Ortodoks Rum devletine dönüştürmek isteyen zihniyete mensup Hristiyanlar Yunanistan’a gönderilmiş, Yunanistan’dan Müslüman Türkler ağırlıklı olarak Karadeniz’e yerleştirilmişlerdir. ” dedi.

 

Çağlayan şunları kaydetti:

“Komünist blok dağıldıktan sonra Balkanları Hıristiyanlaştırmak için misyonerlerin var gücüyle çalıştığı, Yunanistan ve Bulgaristan’daki dindaşlarımız ve soydaşlarımızın dini hayatlarına müdahalelerin ayyuka çıktığı bir dönemde Samsun’da dini-milli hassasiyetleri bilinen bir belediye başkanımızın ve restorasyon kararını alan İl Genel Meclisi üyelerinin kilise restorasyonu kararından vazgeçmesini bekliyoruz. Aksi takdirde başta Tekkeköylü vatandaşlarımız olmak üzere Müslüman Samsun halkının tepkisiz kalmayacağına inanıyoruz. “

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here