Ana sayfa Batı Trakya Haberler TÜRK MEDYASI GÜMÜLCİNE’NİN BAŞARILI BAŞKONSOLOSUNU KONUŞUYOR

TÜRK MEDYASI GÜMÜLCİNE’NİN BAŞARILI BAŞKONSOLOSUNU KONUŞUYOR

13
0

1 Kasım 2008’de T.C. Gümülcine Başkonsolosluğuna Başkonsolos olarak atanan Mustafa Sarnıç, 2008-2012 yılları arasında başarılı çalışmalarından dolayı yeni görev bölgesi olan ve göreve yaz aylarında başlaması beklenen Ulan Batur-Moğolistan’a Büyükelçi olarak atandı.

Mustafa Sarnıç’ın Batı Trakya’da yapmış olduğu başarılı çalışmalardan dolayı Büyükelçilik ünvanına terfi etmesine Türk basını geniş yer verdi. Bunlardan bir tanesi de Bursa’da güçlü bir yayıncılık yapan Şehir Medya gazetesi. Gazete haberi, “GÜMÜLCİNE’NİN BAŞARILI BAŞKONSOLOSU BÜYÜKELÇİ OLDU” başlığıyla okuyucularına duyurdu.

 

Bu arada Türkiye başta olmak üzere, Dünyanın değişik yerlerinde yaşamlarını sürdüren Batı Trakya Türkleri, bağırlarına bastıkları Başkonsolosları Mustafa Sarnıç’a haberin duyulmasıyla ilk günden itibaren tebrik başarı mesajları göndermeye başladı.

 

Öyle ki O, görev süresi boyunca Batı Trakya’da gitmedik, ayak basmadık Şehir, köy, mahalle bırakmamış, soydaşları tarafından davet edildiği her yere giderek onlarla birlikte olmuş ve soydaşlarının sevgisini kazanmıştı.

Birçok Yunanlı siyasetçi ve Sanayi Ticaret Odalarının Başkanları ve işadamları onun hakkında, “çok başarılı ve çalışkan bir Başkonsolos, Türkiye-Yunanistan arasında işadamlarına yönelik yaptığı önemli çalışmaları değerlendirmeliyiz. Bu bize bir fırsattır. Onun gibisi buradan geçmedi” diyerek övgüyle bahsetmekten geri kalmadılar.

 

2008 yılında Kosova’dan geldiği Batı Trakya’da ve Yunanistan genelinde, Yunan medyası tarafından yoğun bir şekilde yalan yanlış ithamlarla acımasızca eleştirilmiş, hatta daha da ileri giderek “Kosova Şahini Trakya’yı Kosova Yapmaya Geldi” tarzından haberlerle yıpratmaya çalışmıştı. Ancak zaman geçtikçe O’nun kendisini Türk-Yunan dostluğuna adaması, Türk-Yunan işadamlarını biraraya getirmek için yaptığı çalışmalar, iki ülkenin ticaret hacminin yüksek seviyelere gelmesi için verdiği uğraşlar neticesinde bugün Yunanlılar dahi kendisini tebrik etmeye başladı.

 

Batı Trakya’da daima soydaşlarının bir insan hakkı olarak kendi kültürlerini, dini ve milli kimliklerini koruyarak asla tavizler vermeden, yaşatarak birer Yunan vatandaşı olduklarını unutmamalarını ve devlete karşı sorumluluklarını her fırsatta yerine getirmelerini isteyen Büyükelçi Mustafa Sarnıç, katıldığı etkinliklerde basına yönelik verdiği mülakatlarda, bölgede yaşayan Yunanlılarla Türkler arasında barış, huzur, sevgi ve karşılıklı saygının muhafaza edilmesi gerektiğini defalarca vurgulamış ve altını çizmişti.

Bu yüzden son dönemde bölgedeki Yunan basını kendisinin ne yapmak istediğini geçte olsa anlamış ve O’na karşı saldırıları durdurmuş, tam aksine şimdilerde kendisiyle mülakat yapmak için de sıraya girmişlerdi. Geçtiğimiz haftalarda Kavala’dan “NEAPOLİS” gazetesi yapmış olduğu mülakatta Büyükelçi Mustafa Sarnıç’a geniş yer vermişti.

Tüm bu güzel ve başarılı çalışmaların ardından Büyükelçi Mustafa Sarnıç bölgede Türklerin ve Yunanlıların sevgisini kazanmış bir insan olarak zamanı geldiğinde yeni görev bölgesine ayrılacak. Ancak Batı Trakya’lılar O’nu hiç bir zaman asla unutmayacak.

 

İşte Bursa’dan Şehir Medya’nın yaptığı özel haber.

 

GÜMÜLCİNE’NİN BAŞARILI BAŞKONSOLOSU BÜYÜKELÇİ OLDU

 

ŞEHİR MEDYA / ÖZEL

T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç, Ulan Batur-Moğolistan Büyükelçiliğine atandı.

Batı Trakya’da başarılı bir görev yapan Mustafa Sarnıç’ın Büyükelçiliğe yükselmesi yapmış olduğu başarılı çalışmalar neticesinde gerçekleşti. Dışişlerinin başarılı diplomatları arasında gösterilen Mustafa Sarnıç, Türkiye-Yunanistan arasında özellikle ekonomik ticaretin artmasında sorumluluk bölgesi olan Batı Trakya’da Yunanlı işadamları ve Oda Başkanlarıyla başarılı çalışmaların temellerinin atılması için büyük çaba sarfetmişti. Şimdi de Ulan Batur-Moğolistan ile Türkiye arasında çok düşük olan ekonomik hacmin arttırılması ve yüksek düzeylere çekilmesi için çalışmalar yapması bekleniyor.

 

Mustafa Sarnıç Kimdir

1969, Bursa, evli, iki çocukludur.

Bursa Erkek Lisesi ve Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu.

1992′de Dışişleri Bakanlığına girdi. Bakanlıktaki çeşitli görevlerinin yanı sıra, Türkiye’nin Addis Ababa ve Üsküp Büyükelçiliklerinde, Büyükelçi Yardımcısı sıfatıyla ve Münster’de (Almanya) Muavin Konsolos olarak görev yaptı. Son olarak, 2007′de atandığı Priştine Eşgüdüm Bürosu’nda önce Müsteşar; daha sonra da Priştine Büyükelçiliği Maslahatgüzarı olarak görev yaptıktan sonra 1 Kasım 2008’de T.C. Gümülcine Başkonsolosluğuna Başkonsolos olarak atandı.

Bildiği yabancı dil: İngilizce.

 

Kısa adres http://sehirmedya.com/?p=22965

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here