Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TÜRK DOKTORLARDAN, KOS ADASI ZİYARETİ

TÜRK DOKTORLARDAN, KOS ADASI ZİYARETİ

12
0

Muğla Tabip Odası tarafından düzenlenen iki günlük Kos Adası gezisi 7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti. Geziye başta Muğla olmak üzere, Aydın, Denizli, Balıkesir ve Isparta-Burdur Tabip Odalarından yaklaşık 100 kişi katıldı.

Kos adasında; modern tıbbın kurucusu Hipokrat tarafından da kullanılan Asklepion ziyaret edildi. Burada sembolik olarak, antik giysilerle geleneksel Hipokrat Yemini töreni yapıldı.

Rivayete göre altında tıp dersleri veren Hipokrat tarafından dikilen 2500 yıllık Hipokrat Çınarı ziyaret edildi. Aynı zamanda Kos Tabip Odası’nı ziyaret eden hekimler Yunan meslektaşları ile mesleki sorunlar konusunda görüş alışverişinde bulundular. Adadaki Yunanlı hekimler Muğla Tabip Odası’nın Türkiye’ye davetine olumlu yanıt verdiler.

İki günlük Kos gezisini değerlendiren Muğla Tabip Odası Başkanı Dr Naki BULUT şunları söyledi:

“Uygulanan neoliberal sağlık politikaları hekimlik meslek etik değerleri için büyük bir tehdit niteliğindedir. MÖ 460 – 370 yılları arasında yaşayan Hipokrat’ın ilk mesleki etik değerleri tanımladığı topraklarda bulunmak hepimiz için heyecan vericiydi. Mesleki değerlerin yozlaştırıldığı bir dönemde Muğla Tabip Odası olarak bu geziyle tıbbi deontolojiye dikkat çekmeyi amaçladık. Ayrıca Modern Tıbbın Babası kabul edilen Hipokrat’ın manevi huzurunda; ülkemizdeki hekimlerin sorunları ve mesleki kaygıları kendi aramızda ve Yunanlı meslektaşlarımızla paylaşma fırsatı bulduk. İki günlük Gezi organizasyonunda bizlere çok yardımcı olan ve iki gün boyunca bizzat eşlik ederek çevirmenliğimizi yapan Fenareti Derneği üyeleri Niyaze Payzanoğlu ve Minas Xatziantoniou’ya çok teşekkür ediyoruz”.

Gezinin ikinci günü öğleden sonra otobüslerle Kos Adası gezildi. Geziye katılanların yorgun ama memnun döndüğü gezinin en kısa zamanda tekrarlanması isteği dile getirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz