Ana sayfa Türkiye | Dünya Video Haber Genel “Toprağımın Buğusu” Gözyaşı Seli Oldu

“Toprağımın Buğusu” Gözyaşı Seli Oldu

5
7

Bugün Nea Karvali’de mübadillerin sergilediği “Toprağımın Buğusu” adlı tiyatro oyunu gözyaşlarının sel olup akmasına neden oldu.

Mübadelenin acı ve acıklı olması, “Toprağımın Buğusu” adlı tiyatro oyunuyla Kavala Nea Karvali’de yeniden canlanınca izleyiciler gözyaşlarını tutamadı ve sel olup akıp gitti.

İstanbul Büyükçekmece Dans ve Büyük Mübadele Derneği İki Yaka Tiyatrosu tarafından “Toprağımın Buğusu” adlı tiyatro oyununu 27 Temmuz 2019 Cumartesi günü Kavala Nea Karvali’de bulunan ve eski bir Türk köyü olan Akontisma antik tiyatrosunda sergilendi. Tam bir profesyonellik ile mübadil torunları olan oyuncular tarafından canlandırılan o yıllarda yaşananlar izlemeye gelen herkesi hüzünlendirdi.

Ali Yaylı’nın yazdığı ve yönettiği oyunda, mübadeleyle yerini yurdunu terk etmek zorunda kalan Türk ve Yunan halklarının çektiği acılar ve parçalanan aileler ve yok olup giden hayaller bir tiyatro oyunuyla ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

Oyunun sonunda ise bir sürpriz yaşandı. Oyunda “Ali-Aleko” karakterini canlandıran genç tiyatro oyuncusu, izleyicilerin içinde bulunan sevdiği genç kızın yanına giderek herkesin önünde sürpriz bir şekilde evlilik teklif etmesi ise en güzel anlardan birini oluşturdu, geceye damgasını vurdu.

Tiyatro oyununun tamamını BİRLİK TV’ye sırasıyla yüklenmekte olan videolardan izleyebilirsiniz.

7 YORUMLAR

 1. Gerçek bir mübadele hikayesinin acı dolu,hüzün dolu anlarını yaşatan müthiş bir tiyatro oyunu..emeği geçenlere teşekkürler..

 2. Bizi kendi çocukları gibi ağırlayan herkese sonsuz teşekkür ederiz. İki yaka tiyatro grubu olarak elimizden geldiğince sizlerin anılarını tazelemek istedik. Eğer bir parça dahi başarılı olabildiysek ne mutlu bize. Hatalarımız olduysa affola. Sevgi ve huzur sizlerle olsun.

 3. Tarihe mal olmuş mübadele dramını yaşamış insanların torunları olan biz amatör tiyatrocular olarak, çekilen acıları, sıkıntıları bir nebze hem yeni nesile hem de öbür yakadaki mübadil torunlarına hissettirebildiysek, canlandırabildiysek ne mutlu bize.
  İnanılmaz bir atmosfer, muhteşem bir ortam. Seyirciler harika, Kaplanis’e sevgiler

 4. Ortak yaşanmışlıklar,ortak duygular,ortak gözyaşları..
  Çok güzel bir proje.Emeği geçen herkesin emeğine sağlık.

 5. Ortak yaşanmışlıklar,ortak duygular,ortak gözyaşları…
  Çok güzel bir proje.Emeği geçen herkesin emeği geçen herkesin emeğine sağlık…

 6. Oyun sonunda bir mübadil torunu olan yaşlı bir amcamız bastonla zar zor yürüyerek sahneye geldi ve oyunun başından sonuna kadar ağladım, bana babaannemin anlattığı öyküleri birebir yaşattınız dedi yine ağlayarak😢
  Bu oyun bizim bile detaylarına henüz vakıf olmaya başladığımız mübadele trajedisini kuşaktan kuşağa aktarmak geçmişi unutmamak bağlarımızı sağlamlaştırmak için çok büyük bir görevi yerine getirecek 🙏

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here