Ana Sayfa Batı Trakya Haberler THEODORAKİS: “ŞAHİN’DE SOKAKLARDA İKON DOLAŞTIRILMASI TEHLİKELİDİR”

THEODORAKİS: “ŞAHİN’DE SOKAKLARDA İKON DOLAŞTIRILMASI TEHLİKELİDİR”

9
0

POTAMİ Partisi Başkanı Stavros Theodorakis, Paskalya öncesinde İskeçe’nin dağlık kolunda Şahin kasabasında yapılan dini ayinde sokaklarda ikon dolaştırılmasının tehlikeli olduğunu belirtti.

Gazeteci Hacinikolau’nun Star Tv Programına konuk olan Thedorakis, İskeçe’deki 4.Kol Ordu destekli, sadece Müslüman Türkler’in yaşadığı Şahin köyündeki dini ayin (perifora epitafiu) merasimini düzenlemenin tehlikelerini dile getirdi.

Yapılan bu hareketin bölgede yaşayan çoğunluk ve Azınlık insanına yarar sağlamadığı gibi, bu olayı tahrik edici ve son derece de tehlikeli bulduğunu dile getirdi ve sorumluluğun Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos’a ait olduğunu söyledi.

“Barut deposuna bir kıvılcımı ateşlemek mi istiyorsun?”

Kammenos’un tehlikeli hareketler yaptığını da dile getiren Theodorakis, “o gün neler oldu biliyormusunuz? bazı emekli subaylar toplandılar, Kammenos da 4. Kolordu’dan küçük bir askeri gücü gönderdi, askeri bandonun da bir bölümünü oraya gönderdi ve köyün dışında bulunan Kilise’den Epitafios’u alarak ilk defa Müslüman köyünde Epitafios’u dolaştırdılar. Bölgedeki dengeler açısından bunun ne anlama geldiğini algılayabiliyormusunuz? Paskalya öncesi bununla neyi ispat etmek istiyorsun? silahlı bir güçle, emekli subaylarla Müslüman köyünün içinde resmi geçiş töreni yapıyorsun, neyi göstermek istiyorsun? barut deposuna bir kıvılcımı ateşlemek mi istiyorsun” diyerek Kammenos’un göreve geldiğinden bu yana Batı Trakya başta olmak üzere, Kıbrıs ve Türk Yunan ilişkilerindeki çıkışlarına, yaptıklarına dikkat çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz