Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TEVFİK HÜSEYİNOĞLU: “MÜFTÜLER AZINLIĞIN MANEVİ LİDERLERİDİR”

TEVFİK HÜSEYİNOĞLU: “MÜFTÜLER AZINLIĞIN MANEVİ LİDERLERİDİR”

23
0

“Yunanistan’da Başmüftülük Müftülükler ve Müftüler (1913 – 2014)” adlı kitap tanıtımı yapıldı. Tanıtımda konuşan Emekli öğretmen Tevfik Hüseyinoğlu, Başmüftülük ve Müftülükler konusunda ilk kez bu kadar aydınlatıcı ve detaylı bilgileri paylaştı.

Emekli öğretmenler Tevfik Hüseyinoğlu ve Mehmet İmamoğlu tarafından hazırlanan ve BAKEŞ tarafından yayınlanan “Yunanistan’da Başmüftülük Müftülükler ve Müftüler (1913 – 2014)” adlı kitap 7 Mayıs 2018 Pazartesi akşamı Gümülcine’de yer alan BİHLİMDER Kültür Merkezi’nde tanıtıldı. Etkinliği Mustafa Katrancı yönetirken, tanıtımını akademisyen Sebahattin Abdurrahman yaptı.

Kitabın yazarları emekli öğretmenler Tevfik Hüseyinoğlu ve Mehmet İmamoğlu ise Yunanistan’da belgeler üzerinde var olan, ancak hiçbir zaman kurulmayan ve hizmete geçmeyen Atina’ya Başmüftülük konusu başta olmak üzere Batı Trakya’daki Müftülüklerde 1 asırdan bu yana uygulanan süreci, Müftülüklerin ve görev yapan Müftülerin çalışmalarını detaylı bir şekilde aktardılar.

Öğretmen Mehmet İmamoğlu da yaptığı sunumunda özetle İslam tarihinde gayri Müslimlere nasıl davranıldığını anlattı. “Peygamberimiz Medine’de anayasayı yazdı. Gayri Müslimlere nasıl davranılacağını anlattı. O yıllarda Medine’nin yarısı Yahudi idi. Can, mal güvenliği, ibadet özgürlükleri ve hakları tanındı. Gayri Müslimlerin hakları verildi. Bu durum Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de devam etti” ifadelerine yer verdi.

Akademisyen Sebahattin Abdurrahman ise 500 sayfadan oluşan kitabın değerlendirmesini yaptı, kitap içinde yer alan bazı önemli satır başlarını aktardı.

Etkinliğe kitabın yazarları emekli öğretmenler Tevfik Hüseyinoğlu ve Mehmet İmamoğlu, Muavin Konsolos İbrahim Sakli, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, SİRİZA Partisi milletvekili Mustafa Mustafa, sabık milletvekili Galip Galip, BAKEŞ Başkan Yardımcısı ve Doğu Makedonya-Trakya Eyalet meclis üyesi Mustafa Katrancı, Eyalet Meclis üyesi Hüseyin Mehmet Usta, Celal Bayar Ortaokul ve Lisesi Müdürü Tunalp Mehmet, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, BİHLİMDER Başkanı Mehmet Emin Ahmet, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet, S.Ö.P.A. Mezunu Öğretmenler Derneği Başkanı Salih Ahmet, akademisyenler Sebahattin Abdurrahman ve Ali Hüseyinoğlu, BAKEŞ Müdürü Pervin Hayrullah, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık’ın yanı sıra öğretmenler de katıldı.

VİDEO İZLE: https://www.dailymotion.com/video/x6j31kr

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz