Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TEŞKİLATLAR İSTANBUL’DA TOPLANDI

TEŞKİLATLAR İSTANBUL’DA TOPLANDI

21
0

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat toplantısı 28 Kasım Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleştirildi.

BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen genişletilmiş teşkilat toplantısında Teşkilat Başkanı Musa Yurt’un açılış konuşmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan toplantıda Genel Merkez Saymanı Uzm. Ftr. Dr. Adnan Apti, Mayıs 2015 – Kasım 2015 döneminde gerçekleştirilen faaliyetleri içeren 120 slaytlık barkovizyon sunumu ile Faaliyet Raporunu katılımcılarla paylaştı.

Daha sonra kürsüye çıkan Genel Başkan Yrd. Dr. Mehmet Hasanoğlu 54. Dönem Yönetim Kurulu olarak göreve geldikleri tarihten itibaren hızlı bir şekilde yeni yüzü ile www.bttdd.org.tr resmi web sitelerini yayına aldıklarını ve tüm şube ile genel merkezin gerçekleştirdiği her türlü faaliyeti anında paylaştıklarını belirtti. Bunun yanında web sitesinde oluşturulan alt yapı ile tüm şubelerin kendi adlarına düzenlenmiş giriş şifreleri ile web sitesi üzerinden kendi faaliyet haberlerini kendilerinin yapabileceğini belirterek şube yöneticilerinin nasıl işlem yapacaklarının da uygulamalı tanıtımını yaptı. 

Devamında da web sitesinin içeriği ile ilgili sunumuna devam ederek özellikle Dünya’nın farklı noktalarına göç etmek zorunda kalmış tüm Batı Trakya Türklerinin kayıt olabileceği online Meslek Rehberi konusunda üyeleri daha duyarlı olmaya ve sanal alemde de kendi arkadaş gruplarına duyurusunu yaparak daha çok kişinin kayıt olmasının sağlanmasını rica etti.

Dr. Mehmet Hasanoğlu yeni oluşturdukları ve teşkilat toplantısında ilk defa açıkladıkları web tabanlı üye takip programının da tanıtımını yaptı. Üye programı ile artık tüm şubelerin ve genel merkezin üyelerle ilgili verilere çok rahat ulaşabileceklerinin, her üye ile ilgili tek hamle ile 20 ayrı kritere göre süzme yapabileceklerinin, elde edilen verilerin yine tek hamle ile ister yazılı materyal, ister Excel formatında kayıt altına alabileceklerinin, isterlerse de tek bir üyenin bilgilerine bile yazılı doküman halinde elde edebileceklerini uygulamalı olarak anlattı.

Daha sonra kürsüye gelen Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin, 6 ay önce kongrede verdiği sözlerin bir çoğunu gerçekleştirmiş olmanın gönül rahatlığı ile bu gün teşkilatın karşısına çıktığını, gerçekleştiremediği vaatleri ile ilgili de ciddi yol kat ettiklerini ve en kısa sürede bunların da müjdesini teşkilatla paylaşmayı umut ettiğini belirtti.

Türkiye’de yaşayan Batı Trakya Türklerinin sorunlarını ile çözüm önerilerini içeren 11 sayfalık ve 10 başlık altında topladıkları bir raporu da Eylül ayı başında hemşehrimiz ve üyemiz Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile devamında da 15 gün sonra ilgili diğer  birimleri ile paylaştığını belirterek “bugün bu 10 maddeden Apostille şerhi ile ilgili olan bölümün halledildiğinin müjdesini geçtiğimiz günlerde vermiştim, diğerleri ile ilgili müjdeleri de en kısa sürede vermeyi umut ederek bu gün buraya gelen ve uzun süredir özlemini duyduğumuz bu muhteşem teşkilat toplantısı tablosunun oluşmasına vesile olduğunuz için hepinize teşekkür ederim” dedi.

Devamında da Üsküdar Şube Başkanı Hasan Küçük’ten Sağlık Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu ve diğer birimlerle paylaşılan raporu teşkilat mensuplarına okumasını rica etti.

Okunan raporun ana başlıkları;

1. Oturma izinlerine ilişkin sorunlar,

2. Haymatlos ve Iskat konumundaki Batı Trakya Türklerinin yaşadığı sorunlar,

3. Giriş yasakları uygulamasına yönelik yaşanan sorunlar,

4. Ortaöğretim öğrencilerinin Türkiye’deki devlet okullarına kayıtlarda yaşanan sorunlar,

5. Üniversite öğrencilerine uygulanan yüksek harç oranları ile ilgili sorunlar,

6. Çalışma izinlerinde başvuru sürecinde yaşanan sorunlar,

7. Mal edinme ve Tapu Tescillerinde yaşanan sorunlar,

8. Yunanistan’da askerliğini yapan çifte vatandaş pozisyonundakilerin durumu,

9. Apostille şehrinin uygulanmasına yönelik sorunlar,

10. Sosyal Güvenlik sorunları başlıkları altında sorunların tamamını detayları ile paylaştıklarını ve sadece sorunları ortaya koymakla kalmayıp her başlık altındaki sorunun çözüm önerilerini de bir bir ortaya koyarak sayın bakanla paylaştıklarının bilgisi verildi.

Teşkilat toplantısının devamında Adapazarı, Bursa, İzmir, İzmit, Soma, Üsküdar ve Zeytinburnu Şube Başkanları sırasıyla söz alarak öncelikle altı aylık dönemde yapılan çalışmalar ve ortaya konan projeler ile sorunların çözüm yollarına dair üretilen çözüm önerileri için Genel Başkan ve yönetimine teşekkür ederek tebrik etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz