Ana sayfa Batı Trakya Haberler T.C. SELANİK BAŞKONSOLOSLUĞU’NUN DÜZENLEDİĞİ İFTARDA KARDEŞLİK MESAJLARI VERİLDİ

T.C. SELANİK BAŞKONSOLOSLUĞU’NUN DÜZENLEDİĞİ İFTARDA KARDEŞLİK MESAJLARI VERİLDİ

16
0

T.C. Selanik Başkonsolosluğu, Selanik bölgesi ve civarında yaşayan Türk vatandaşları ve Batı Trakyalı Türklere 1 Temmuz akşamı The Met Otel’de 200 kişinin katıldığı bir iftar yemeği düzenledi.

İftar yemeğine Neapoli ve Stavroupoli Metropoliti Varnavas’ı temsilen Peder Timotheos, Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris, Belediye Başkanı Boutaris’in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Leonidas Makris ve Kültür – Turizm Danışmanı Spiros Pengas, Orta Makedonya Bölge Başkanlığı Selanik Bölge Başkan Yardımcısı Yorgos Tsamaslis’i temsilen Bölge Meclisi Üyesi Hristina Kelesidou ve Selanik Yahudi Cemaati Başkanı David Saltiel de katıldı.

İftar yemeğine Türk vatandaşları ve Batı Trakyalı Türklerle birlikte Güneydoğu Avrupa Tugayı – SEEBRIG Komutanı ve SEEBRIG’te görevli Türk personeli, Selanik’teki NRDC-GR Karargahında görevli Türk subayları, Karadeniz Kalkınma ve Ticaret Bankası Başkan Yardımcısı ve bankada görevli Türk vatandaşları, THY Selanik Müdürü Utku Yazan ve THY çalışanları, Makedonya Trakya Müslümanları Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Osman İsmailoğlu ile dernek üyeleri, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği çatısı altında faaliyet göstermekte olan Genç Akademisyenler Topluluğu (GAT) Selanik Teşkilatı üyesi öğrenciler, “International  Hellenic University” yaz okulunda Antik Sanatlar ve Teknolojileri  eğitimine katılmak üzere Selanik’te bulunan Gazi Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrenciler, Avrupa Gönüllü Hizmeti – EVS çerçevesinde Selanik’te bulunan Türk öğrenciler ve T.C. Selanik Başkonsolosluğu personeli iştirak etti.

İftar yemeğinde Selanik’teki yabancı misyonlardan Başkonsoloslar ve çeşitli ülkelerin Fahri Konsolosları da hazır bulundu. Ayrıca Kuzey Yunanistan Yunan Türk Ticaret Odası Başkanı Dimitris Simeonidis ile işadamları, sanat camiasından temsilciler ve bazı İstanbullu Rum kökenli vatandaşlar da katıldı.

İftar yemeğinin hemen öncesinde Başkonsolos Tuğrul Biltekin, Mübarek Ramazan ayının anlam ve önemini vurgulayan, ayrıca dostluk, barış ve kardeşlik çağrısı içeren bir konuşma yaptı.

İmam Cüneyt Sadık’ın okuduğu ezanın ve oruç açma duasının ardından geçilen iftar yemeğinde Müslümanların, Rum Ortodoks ve Yahudi temsilcileriyle bir arada verdiği samimi görüntü Mübarek Ramazan ayının dostluk, barış ve kardeşlik mesajının Selanik’teki anlamlı bir görüntüsünü oluşturdu. Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris ise Selanik’teki Müslümanları desteklemeye devam edeceğini ifade etti.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here