Ana sayfa Batı Trakya Haberler TARİHİ SEÇEK YAĞLI GÜREŞLERİ BU YIL DÜŞÜK KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

TARİHİ SEÇEK YAĞLI GÜREŞLERİ BU YIL DÜŞÜK KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

8
0

Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikler bu yıl düşük katılımla geröekleşti. 8 Ağustos 2014 Cuma günü Seçek Yaylasında okunan Mevlidile başlayan etkinlikler 10 Ağustos 2014 Pazar günü yağlı güreşlerle sona erdi. 2014 yılı Seçek Yağlı Güreşleri‘nde Kocaeli‘nden Faruk Akkoyun Başpehlivan oldu.

Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneğinin son yıllarda her yıl geleneksel olarak düzenlediği etkinlikler 8-9-10 Ağustos tarihleri arasında düzenlendi ancak bu yıl ilginin az olduğu görüldü.

Bu yılki etkinlikler kapsamında İskeçe Türk Birliği (İTB) kurucularından Gazeteci-Öğretmen “Mehmet Hilmi Kır Koşusu, folklor gösterileri, konserler ve yağlı güreşler yapıldı.

Etkinliklerin son günü olan Pazar günü Protokol üyeleri yerlerini aldıktan sonra 1 dakikalık saygı duruşunun ardındanher yıl olduğu gibi selamlama konuşmalarına geçildi.

Açılış konuşmasını Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Ali Pencal yaptı. Devamında kürsüyegelerek SYRİZA Rodop Milletvekili Ayhan Karayusuf, Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi Başkanı Mustafa Ali Çavuş, T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu’nu temsilen Muavin Konsolos Murat Ertaş, Edirne Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük veyeni seçilen ancak henüz göreve başlamayan Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Hristos Metios birer selamlama konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından yerel folklor gruplarının gösterileri, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen halk oyunları ekibinin yanısıra Türkiye’den ses sanatçılarıkonser verdiler.

Yapılan yağlı güreş müsabakalarında güreşçiler, minikler, tozkoparan, küçük orta, büyük orta ve başpehlivanlık olmak üzere beş ayrı kategoride mücadele ettiler. Bu yıl yapılan güreşlere ülkemiz Yunanistan’dan,Anavatan Türkiye’den vekomşu ülke Bulgaristan’dan güreşçiler katıldı.

Başpehlivan Faruk Akkoyun Oldu

Başpehlivanlık ünvanı için Yunanistan, Türkiye ve Bulgaristan’dan toplam 13 güreşçi kıran kırana mücadele etti. Yarı final müsabakalarında Selanik PAOK güreş takımı adına güreşen Ayhan Çelik’i yenen Edirneli Ahmet Yavuz finale yükselirken, finalde Yavuz’un rakibi yarı finalde müsabakasında rakibi Edirneli Soner Toto’yu yenmeyi başaran Kocaelili Faruk Akkoyun oldu. Kıran kırana geçen final müsabakasında rakibi Ahmet Yavuz’u yenen Faruk Akkoyun 2014 Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinliklerinin başpehlivanı oldu.

Yardımlılı Niyazi İbiş Batı Trakya’nın gururu oldu

Yardımlı köyünden genç güreşçimiz Niyazi İbiş Büyük Orta kategorisinde mücadele etti. Rakiplerineer meydanında üstünlük sağlayan İbiş, Büyük Orta kategorisinde birinci oldu ve izleyiciler tarafından uzun süre ayakta alkışladı.

Dereceye giren güreşçiler:

Minikler

1. Osman Ali İbrahim – Bulgaristan

2. Emir Kuru – Büyük Derbent / Evros İli

3. Murat Kurt –Büyük Derbent / Evros İli

Tozkoparan

1. Ahmet Bölükbaşı – Kurcalı / Gümülcine İli

2. Necdet Şerif – Gümülcine

3. Ayhan İsmailoğlu – İskeçe

Küçük Orta

1. Nedrit Bilal – Bulgaristan

2. Muhammet Muharrem – Bulgaristan

3. Ali İbiş – Gümülcine

Büyük Orta

1. Niyazi İbiş – Yardımlı / Gümülcine İli

2. Ömer Ömer – Bulgaristan

3. Samet Hasan – Bulgaristan

Başpehlivanlık

1- Faruk Akkoyun – Kocaeli İli / Türkiye

2- Ahmet Yavuz – Edirne İli / Türkiye

3- Asil Çelik – Edirne İli / Türkiye

Mehmet Hilmi Kır Koşusu“nda dereceye girenler:

Büyükler

1- Muhammet Mahmut – Bulgaristan

2- Murat Nezir – Mehrikoz

3- Murat İsmailoğlu – Ruşanlar

Küçükler

1- Numan Kuru – Büyük Derbent

2- Emir Kuru – Büyük Derbent

3- Osman Halilibram – Bulgaristan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here