Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar TAP PROJESİ İÇİN ATİNA’DA İMZALAR ATILDI

TAP PROJESİ İÇİN ATİNA’DA İMZALAR ATILDI

14
0

(ΤΑΡ-Trans Adriatic Pipeline) projesi için bugün Atina’da imzalar atıldı. Azerbaycan’dan Avrupa’ya doğalgaz geçişini öngören Trans-Adriyatik doğalgaz boru hattı (ΤΑΡ-Trans Adriatic Pipeline) projesinin hayata geçirilmesi için gerekli olan, Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya arasındaki hükümetler arası anlaşma bugün Atina’da imzalandı.

Anlaşma, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos, Arnavutluk Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Endmont Hacinasto ve İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Cororando Passera tarafından imzalandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen imza töreninde Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras ve ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Eric Roubin, T.C. Atina Büyükelçisi Kerim Uras ve diğer ülkelerin üst düzey temsilcileri de hazır bulundu.

Samaras burada yaptığı konuşmada, Yunanistan’ın, Doğu Akdeniz bölgesindeki enerji haritasında odak noktası olabileceğini belirterek, TAP projesinin gerçekleşmesiyle Yunanistan’ın, ikinci sınıf önemi olan hedef ülke olmaktan çıkarak, Avrupa’nın enerji hatlarının geçtiği bir ülke olacağını söyledi.

Doğalgaz hattının inşasının Yunanistan’a 1,5 milyar avroluk yatırım yapılmasına ve yüzlerce yeni iş yeri açılmasına yol açacağını ifade eden Samaras, ülkenin yararına olabilecek her türlü fırsatı değerlendirmekte kararlı olduğunu belirtti.

Ana kaynağı Azerbaycan’ın “Şahdeniz 2” yatağı olan doğalgazın, Türkiye aracılığıyla Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya’ya aktarılmasını öngören “Nabucco West” boru hattına alternatif olarak hazırlanan TAP projesi, doğalgazın Türkiye’nin mevcut boru hattı aracılığıyla Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden İtalya’nın Tarando bölgesine aktarılmasını öngörüyor.
Bu konuda hangi projenin tercih edileceğiyle ilgili kesin kararın Haziran ayında açıklanması bekleniyor.

Toplam uzunluğu 800 kilometre olan TAP’ın 478 kilometrelik boru hattı Yunan topraklarında döşenecek. 105 km’lik bölümünün Adriyatik Denizi’nin altından geçmesi planlanıyor. Başlangıçta Türkiye kanalı ile gelecek Azerbaycan Şah Denizi II’den 10 milyar metreküp doğalgazı Avrupa pazarına taşıması öngörülüyor. Hazar denizinden başlayacak olan boru hattı, Türkiye, Batı Trakya ve kuzey Yunanistan üzerinden Arnavutluk’a oradan da denizaltı boru hattı ile İtalya’ya ulaşacak. TAP için Yunanistan’a 1,5 milyar euro’luk yatırım yapılması beklenirken, 2 bin kişiye doğrudan, 10 bin kişiye ise dolaylı istihdam olanağı sunulmuş olacak.

TAP boru hattı, yüzde 42,5’er hisseye sahip İsveçli AXPO ve  Norveç Statoil ile yüzde 15 hisseye sahip Alman EON şirketleri tarafından destekleniyor. Azerbaycan’ın Şah Denizi doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak TAP ya da Nabucco West hatlarından birini bu yaz belirlemesi bekleniyor. 
   
TANAP

TAP’ilk aşamasını oluşturan “Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP)” ile Azerbaycan gazı, Gürcistan’dan geçerek Türkiye üzerinden TAP’a bağlanacak. Bu vasıta ile Avrupa ülkelerine satılacak.Projenin hükümetlerarası anlaşması, 26 Haziran 2012 tarihinde İstanbul’da imzalanmıştı. Anlaşmayı Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan adına ise Sanayi ve Enerji Bakanı Natik Aliyev imzalamıştı. Yaklaşık 1.8 milyon ton çelik borunun kullanılması ve 7 milyar dolara mal olması öngörülen projenin 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor. Proje ile Şah Denizi 2 Konsorsiyumu’nun 16 milyar metreküplük gazının, 6 milyar metreküplük kısmı Türkiye’ye satılacak, 10 milyar metreküplük kısmı da TANAP ile Avrupa’ya Yunanistan sınırında TAP vasıtasıyla arz edilecek. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz