Ana Sayfa Yunanistan Haber Tanklar Dedeağaç’a Geri Geldi

Tanklar Dedeağaç’a Geri Geldi

12
0

Dedeağaç’tan gemiye yüklenen ve Atina-Pire’ye doğru denize açılan askeri zırhlı araç yüklü “Atlas Wind” isimli gemi Dedeağaç Limanı’na geri döndü.

Geminin geri dönüş sebebi ise, Koronavirüs salgını nedeniyle tüm Yunanistan genelinde olduğu gibi Atina’da da 25 Mart’ta askeri geçit töreninin iptal edilmesi.

XII Motorize Piyade Tümeni’nin Leopard-2HEL ve PzH-2000GR tankları takım halinde hafta başında 25 Mart tarihinde Atina’da gerçekleştirilecek askeri geçit törenine katılmak üzere Dedeağaç Limanı’ndan gemiye yüklenmiş ve denize açılmıştı. Ancak, 25 Mart törenlerinin Yunanistan genelinde iptal edilmesinin açıklamasından sonra gemi yüküyle birlikte geri dönmek zorunda kalmıştı.

Bilindiği üzere Yunanistan’da yılda iki büyük askeri geçit töreni yapılıyor. Bunlardan biri 25 Mart tarihinde ve Atina’da Yunanistan Parlamentosu önündeki ana caddede Cumhurbaşkanı veya devlet büyüklerinin katılımıyla yapılıyor.

25 Mart neden kutlanır?

Yunan halkının Osmanlı İmparatorluğu’na karşı 1821-1830 yılları arasında yürüttükleri ve bağımsız devletin kurulması ile sonuçlanan başarılı mücadelesinin başlangıç gününü temsil eder. Milli bir bayram olmasının yanı sıra, ayrıca dini açıdan Müjde Günü olarak da kutlanılıyor. Yani Cebrail bugünde bakire Meryeme ileride İsa’yı doğuracağı haberini verdiğini simgelemektedir.

28 Ekim neden kutlanır?

Yunanistan’ı işgal etmek isteyen İtalyan Diktatör Benito Musolini’nin gönderdiği “teslim olun” mektubuna 28 Ekim 1940’ta Yunanistan Diktatörü Giannis Metaksas’ın “OHİ” (HAYIR) cevabını vermesi ve verilen mücadele ülkede her yıl bayram olarak kutlanmaktadır.

Kutlamaların merkezi bu defasında Selanik. Burada da askeri geçit töreni kutlamaların odak notasıdır. Yunanistan Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan en yeni ve tüm modern silahlar buradaki törende halkın izlenimine sunulur. Ve bununla da asker-halk arasındaki bağın diri tutulması amaçlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz