Ana sayfa Yunanistan Haber Stoltenberg, Pavlopulos ve Miçotakis İle Görüştü

Stoltenberg, Pavlopulos ve Miçotakis İle Görüştü

6
0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Atina’da Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve Başbakan Kiriakos Miçotakis ile görüştü.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlatmış olduğu “Barış Pınarı” harekatının uluslararası hukuka aykırı ve tehlikeli olduğunu dile getirdi. Pavlopulos, “bu şartlar altında NATO’nun bugünkü misyonu, tüm uluslararası hukukun tam olarak uygulanması ve özellikle de temel insan haklarının güvence altına alınması yoluyla barışı sağlama ve uluslararası istikrarı sağlama açısından özel boyutlara sahiptir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Miçotakis ile de görüşen Jens Stoltenberg, “Suriye’de insanların acısının azaltılması gerekiyor. En önemlisi DEAŞ’a karşı savaşta ve bu örgütün daha fazla kısıtlanmasında birbirimizin yanında ne şekilde olacağımızdır” dedi.

Miçotakis de görüşme sonrası yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı. “Yunanistan, sınırların ve anlaşmaların ihlalini kınıyor ve uluslararası toplumun ve NATO’nun borcu, istikrarsızlığı arttırmamak ve insan kayıplarını ve yeni mülteci akışlarını önlemek için yangını durdurmak için her türlü etkiyi uygulamaktır.”

Başbakan Miçotakis de NATO’nun, Ege’de mülteci akınlarına karşı mücadeleye olan katkısı nedeniyle Stoltenberg’e şükranlarını bildirerek, kendisinden ittifakın bu konuda daha fazla katılımda bulunmasını talep ettiğini belirtti.

Stoltenberg, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleriyle ilgili soru üzerine, “NATO’nun rolü uluslararası meselelerde tavır almak değil. Tüm ülkelerin uluslararası hukuka saygılı olmalarını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here