Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SİSMANOĞLİO MEGARO’DA SERGİ: “KİMLİKLER”

SİSMANOĞLİO MEGARO’DA SERGİ: “KİMLİKLER”

17
0

Sanatçı Tassos Triandafyllou bu sergide büyük boyutlu 15 adet çalışmasını ve 19. yüzyılda İstanbul Rumları’nın Balıklı Meryem Ana Rum (Balıklı Zoodohu Pigis) Manastırı’ndaki mezar taşlarını konu edinen bir video sunmaktadır. Sergi 2014 yılında Atina’daki Bizans ve Hıristiyanlık Müzesi’nde de yer almıştır. Sergideki işler “frottage”/sürtme tekniği ile yapılmıştır, imgeler tamamen hakikidir; arada fotoğraf gibi herhangi bir mekanik bir dolayımın olmadığı orijinal, birebir kopyalardır; sanatçının dolaysız aracılık jestini imgenin üretimiyle birleştirmektedir.

“İstanbul’daki Balıklı Zoodohu Pigis Manastırı’nı ilk defa 2010 yılı Nisan ayında ziyaret ettim. Orada İstanbul Rumları’nın mezarlıktan Manastır’a taşınmış olan ve avlunun zeminini kaplayarak dev bir yapboz bulmacayı andıran mezar taşlarını gördüm… Geçen zaman içinde yıpranmış olmalarına rağmen, bu imgelerin ilgimi çeken iki yönü var.

Birincisi, içerdikleri kısa ama öz bilgiler, ölen kişi hakkında taşa nakşedilmiş metinler: Nerede doğdu, nerede yaşadı, ne iş yapardı, kiminle evlendi ve ne zaman öldü. Kullanılan dil bazı mezar taşlarında Yunanca, bazılarında “Karamanlıca”.

İkinci nokta ise metinlerin altında ölen kişinin mesleğinde kullandığı araçların kabartmasının olması. Örnek vereyim: eğer zanaatkarsa, işinde kullandığı çekiç, keski gibi araçlar, tüccar ise tartı, mal taşıyan hayvanlar görüyoruz, aşçıysa kepçe ve süzgeç. 19. yüzyılın başından ortasına kadarki dönemden kalma olan bu mermer plakaların hepsi bir mesleğe yapılan göndermeler içermemekte; bazılarının üzerinde daha soyut olan çizimler de bulunmaktadır.

“Bu işler, üzerinde çalıştığım sırada, fakat şimdi de karşımda asılı dururken onlara bağımsız birer varlık olarak baktιğımda, aklımda çok güçlü bir referans noktası, çok büyük bir mesele olan yokluk kavramına dair bir diyalektik oluşturuyorlar, yani belleğin ne olduğu ve toplumların ölümle nasıl yüzleştiklerinin her medeniyetin bir aynası olduğu gerçeğine dair.”

Tassos Triandafyllou

Tassos Triandafyllou Selanik’te doğdu, Atina Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda (1987-1991) ve Herriot Watt Üniversitesi (Edinburgh Üniversitesi) Edinburgh Sanat Koleji’nde resim okudu, aynı üniversitede güzel sanatlar alanında yüksek lisans yaptı (1997-1999). Triandafyllou’nun çalışmaları Yunanistan Yeniki Bankası koleksiyonunda, Atina’daki Bizans ve Hıristiyanlık Müzesi’nde, Girit’teki Retimno Çağdaş Sanat Merkezi’nde ve Yunanistan, Hollanda ve İngiltere’deki bazı özel kolleksiyonlarda bulunmaktadır. www.tassostriandafyllou.com

Açılış: Cumartesi 9 Nisan 2016, 19.00’da

Tarih: 9 Nisan 2016 – 27 Nisan 2016 tarihleri arasında

Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi-Cuma 15:00- 20:00, Cumartesi: 10:00-14:00

Giriş ücretsizdir.

Adres: Sismanoglio Megaro, İstiklal Caddesi No 60, 34433, Beyoğlu, İstanbul – Turkey

Τel: +90 2122449335

E-mail: sismanogliomegaro@gmail.com

Web: www.mfa.gr/turkey

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz