Ana sayfa Batı Trakya Haberler SİRİZANEL HÜKÜMETİ 120 DİN EĞİTMENİNİ 9 AYLIK SÖZLEŞMEYLE İŞE ALIYOR

SİRİZANEL HÜKÜMETİ 120 DİN EĞİTMENİNİ 9 AYLIK SÖZLEŞMEYLE İŞE ALIYOR

30
0

Yunanistan’da son Parlamento seçimlerinde Azınlığın on binlerce oyunu alan SİRİZANEL hükümeti Batı Trakya’da işi yokuşa sürmeye, yanlış uygulamalara devam ediyor. Azınlıkla ters istikamette uygulamalara hız veren Çipras ve Kammenos, 120 din eğitmenini 9 aylık sözleşmeyle işe alıyor.

Buna göre, Yunanistan Eğitim, Araştırma ve Dinişleri Bakanlığı, Batı Trakya’da Gümülcine, İskeçe ve Dimetoka Müftülüklerine 120 din eğitmenini (İerodidaskalos) göreve almak üzere ihale açtığını duyurdu.

“240 İmam Yasası” bilinen ve kapsamında 9 aylık sözleşmeyle işe alınacak olan din eğiticileri, Azınlık çocuklarına camilerde Kur’an Kursları verecek. Bunun yanı sıra gerekirse, devlet okullarına giden ve din dersinden girmeyen (devlet okullarında din dersi Yunanca) azınlık çocuklarına din dersi eğitimi verebilecekler.

Buna göre, Gümülcine (Komotini) Müftülüğü’ne 60, İskeçe (Ksanthi) Müftülüğü’ne 30 ve Dimetoka (Didimotiho) Müftülüğü’ne 30 din eğitmeni alınacak.

Göreve getirilecek din eğitmenlerinde aranan şartlar ise, Yunan vatandaşı olmaları, Batı Trakya’da ikamet etmeleri ve Azınlık mensubu olmaları gerekiyor.

İşe alınacak din eğitmenlerinden bazıları, Gümülcine ve İskeçe bölgesinde bulunan Medreselerde din dersi ve Arapça dersleri verecekler. İşe alınacak din eğitmenleri aynı zamanda, Müftünün kararı ile Müftülük kurumunda yardımcı idari personel olarak da görev yapabileceği ifade ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here