Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SİRİZA MİLLETVEKİLLERİ AYHAN KARAYUSUF VE HÜSEYİN ZEYBEK ORTAK BİR BASIN BİLDİRİSİ YAYINLADILAR

SİRİZA MİLLETVEKİLLERİ AYHAN KARAYUSUF VE HÜSEYİN ZEYBEK ORTAK BİR BASIN BİLDİRİSİ YAYINLADILAR

12
0

Bugünkü ND-PASOK-DİMAR koalisyon hükümetinin Türkiye’ye karşı olan tutumu açık olmadığı gibi, Türk-Yunan ilişkilerinde neyin ne zaman, ne olacağı da belli değil.

SYRİZA partisinin Türkiye-Yunanistan ilişkilerine önem verdiğini, bu ilişkilere AB engel olursa da mutlaka bir çözüm bulacağını herkesin bilmesi gerek. Bizler SYRİZA olarak yaptığımız parti programında Ege Denizi’nin tek ve ilişkilerin hep aynı sıcaklıkta bölge insanına yakışacak şekilde olmasını istedik. Siyasi çalışmalarımız da bu yöndedir.

Bugün iki ülke insanının sürekli iletişim içinde olmasını arzulamaktayız. SYRIZA Rodos ve On İki Adalar Milletvekili Dimitri Gaki’nin DHA’ya vermiş olduğu açıklamada vurguladığı gibi ve bizler Ayhan Karayusuf’la Hüseyin Zeybek olarak da her fırsatta belirttiğimiz gibi komşunun komşuya vize uygulaması kadar kötü birşey olamaz düşüncesiyle iki komşu ülke arasında vize sorununa son verilmesini, Türkiye ile ortak çözüm üretecek projelerin hayata geçirilmesini istiyoruz.

Bugünkü üçlü koalisyon hükümetinin Türkiye’ye karşı olan tutumu açık olmadığı gibi, Türk-Yunan ilişkilerinde neyin ne zaman, ne olacağı da belli değil. İki ülkenin dışişleri bakanları görüşüyor ve çok geçmeden  bazı  ND milletvekilleri T.C. Gümülcine Başkonsolosu O. İlhan Şener’in sınır dışı edilmesi için meclise yazılı soru önergesi veriyorlar ve diğer taraftan da Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Susurköy’deki “imam krizi” ile meşgul olmakla müftülük sorununa çözüm getireceğini zannediyor.  Bu olanlara parelel Dim.Ar.’ın iki milletvekili Batı Trakya’da Şeriat’ın kaldırılması yönünde soru önergesi sunarken, aynı partinin bir bayan milletvekili de  Azınlık çocukları üzerinden siyaset yaparak, vermiş olduğu soru önergesiyle de kendisinin çift dilli ana okulları kurduracak kadar cesur olduğunu gösterme çabası içerisinde basın-yayın organlarımızı ve ABTTF gibi önemli kuruluşlarımızı kullanarak “yıkılmış” bazı kişileri ayakta tutmaya çalışıyor. Olan yine Azınlık insanına oluyor; yıllardır yaptıkları gibi, siyaset adına aldatmaca politikalarla kirletiliyoruz.

Dürüst ve temiz siyasete ne oldu sorusuyla, bizler; Ayhan Karayusuf ve Hüseyin Zeybek, ana muhalefet milletvekilleri olarak Türk-Yunan ilişkilerine ve Batı Trakya Türk Müslüman Azınlığı’na zarar veren bu tür siyasi gelişmelerin hiç kimseye fayda sağlamayacağını artık hepimizin bilmesi gerektiğini ve hatta bizim T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmemizin hemen ardından, kişisel siyasi rant elde etme yönünde birkaç yoldaşımız tarafından yapılmış olan (SYRİZA Parti Merkezini bağlamayan) talihsiz açıklamayı da hiç hoş bulmadığımızı belirterek, kişi, kurum ve kuruluşlar üzerinden “ucuz politika” yapanları kınadığımızı bildiririz.

Sevgi ve saygılarımızı sunarız.

SYRİZA Rodop Milletvekili Ayhan Karayusuf

SYRİZA İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz