Ana sayfa Batı Trakya Haberler İSRAİL SAVUNMA BAKANI ATİNA’DA

İSRAİL SAVUNMA BAKANI ATİNA’DA

14
0

Yunanistan Savunma Bakanı Dimitris Avramopulos, Atina’ya iki günlük resmi bir ziyaret gerçekleştiren İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile bir görüşme gerçekleştirdi. “İyi bir havada” geçtiği bildirilen görüşmede iki ülkenin savunma alanında gerçekleştirecekleri işbirliğinin siyasi çerçevesinin belirlendiği açıklandı. İki bakanın başbaşa görüşmesinin ardından işbirliği konularını somutlaştırmak için heyetlerarası toplantı da yapıldı.

 

İsrail Savunma Bakanı’nın Atina ziyaretinin “önemli” olduğunu belirten Avramopulos, görüşmenin “anlayış ve dostluk içerisinde savunma alanına doğru genişlediğini” belirtti. “Seçim ve bağlılığımız işbirliğini derinleştirmeyi teşkil ediyor.” diyen Yunan Savunma Bakanı, ikili ilişkilerin kurulmasının geciktiğine dikkat çekti.

 

Avramopulos Yunanistan ve İsrail arasındaki işbirliğinin “dürüst ve barışçıl olduğunu ve hiç kimseye yönelik olmadığını” vurgulayarak Türkiye’ye mesaj gönderdi. İki ülke arasındaki işbirliğinin halklar ve bölge ülkelerinin hakları için “yeni zenginlik kaynakları” oluşturulabileceğinin altını çizen Yunan Bakan, Yunanistan’ın komşu ve Güneydoğu Akdeniz ülkeleri ile işbirliği arayışında olduğunu ve bölgede istikrar için rol oynamaya devam edeceğini vurguladı.

 

İsrail Savunma Bakanı Barak ise Yunanistan ile daha yakın ilişki kurmak istediklerini vurguladı. Geçen yıl İsrail’deki orman yangınına uçak gönderdiği için Atina’ya teşekkür eden Barak, iki ülkenin Ortadoğu ve Güneydoğu Akdeniz’deki sorunların çözümüyle sağlanacak barıştan ortak çıkarları olacağını söyledi.

 

İsrail Savunma Bakanı, Yunan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Başbakan Lukas Papadimos ve Dışişleri Bakanı Stavros Dimas ile ayrı ayrı görüşecek. Atina merkezinde akşam saatlerinde toplanacak olan “Gazze için bir gemi” üyeleri, Barak’ı protesto edecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here