Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar İSRAİL-GÜNEY KIBRIS ARASINDA ELEKTRİK KABLO AĞI

İSRAİL-GÜNEY KIBRIS ARASINDA ELEKTRİK KABLO AĞI

11
0

Güney Kıbrıs ile İsrail arasında “Euroasia Interconnect” isimli denizaltı elektrik kablo ağı projesinin ilk aşamasına ilişkin anlaşma Kudüs’te imzalandı.

Alithia gazetesinin haberine göre İsrail-Güney Kıbrıs arasında 2 bin metre derinlikte ve 287 kilometrelik bir alana yayılacak denizaltı elektrik kablo ağının 2016’da tamamlanması hedeflenirken ağın; Güney Kıbrıs’ı da Yunanistan üzerinden Avrupa kıtasına bağlaması öngörülüyor.

 

İsrail Elektrik Kurumu yetkilisi Yiftach Ron Tal, Euroasia Interconnect isimli bu çalışmayı tarihi olay olarak niteledi. İsrail Enerji ve Su Bakanı Uzi Landau ise

“İsrail, Kıbrıs ve Avrupa’dan elektrik enerjisi alabilecek, gelecekte de bunlara enerji sağlayabilecek durumda olacak.” dedi.

 

İmza töreninde konuşan Yunan Devlet Elektrik İdaresi “Quantum Energy Güney Kıbrıs yetkilisi” Athanasios Ktoridis bütün tarafların bu anlaşmadan menfaat sağlayacağını söyledi. Yunanistan’ın enerji verimini artıracağını ve Avrupa enerji satranç tahtasında önemli bir unsur haline geleceğini de söyleyen Ktoridis “Kıbrıs artık ülke içi ve dışına istikrarlı şekilde enerji akımı sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz