Ana Sayfa Batı Trakya Haber “Soydaşlarımıza Baskı ve Kısıtlamalar Kabul Edilemez”

“Soydaşlarımıza Baskı ve Kısıtlamalar Kabul Edilemez”

0
0

Ramazan ayı dolayısıyla Selanik ve Batı Trakya’ya bir ziyaret gerçekleştiren Türkiye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yavuz Selim Kıran Selanik’te yaşayan Batı Trakyalı Türklerle buluştu.

Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği’ni ziyaret eden Yavuz Selim Kıran, burada dernek Başkanı Osman İsmailoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılandı.

Yapılan bilgilendirme toplantısında, Selanik’te yaşayan Batı Trakya Türklerinin dil, din ve ibadet özgürlüğü gibi konularda karşılaştıkları sorunlar dile getirildi.

Dernek yönetimi tarafından Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’a ziyaretin anlamına yönelik bir plaket takdim edildi.

Ardından Selanik’te bulunan Osmanlı döneminden kalan bazı cami ve eserleri ziyaret eden Bakan Yardımcısı Kıran, şu ifadeleri paylaştı.

“Soydaşlarımızın Dil, Din ve İbadet Özgürlüğüne Baskı ve Kısıtlamalar Kabul Edilemez”

“Selanik ve Batı Trakya ziyaretimize başladık.

Selanik’te Türk toplumu temsilcileri ve din görevlileriyle biraraya geldik. Soydaşlarımızın dil, din ve ibadet özgürlüğüne baskı ve kısıtlamalar kabul edilemez. Tüm zorluklara karşı kimlik ve inançlarını koruyan soydaşlarımızın her zaman yanındayız.

Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evi ziyaret ettik ve anı defterini imzaladık.

“Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” düsturuyla bölgemizdeki barış ve istikrarın öncüsü olmak için çalışıyoruz.

Osmanlı Devleti’nin Selanik’te yaptırdığı son cami olan, Sultan II. Abdülhamit’in saat kuleleri ile taçlandırdığı Hamidiye (Yeni) Camii’ni ziyaret ettik.

Selanik’te Osmanlı Devleti döneminden kalan Zincirlikule Meydanı, Popara Babazade Camii, İshak Paşa Camii ve adını Selanik’in son valilerinden alan Mustafa Zihni Paşa Camii’ni ziyaret ettik.

Selanik’te Türk toplumu tarafından kurulan Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği’ni ziyaret ettik.  Soydaşlarımızın birlik ve beraberliğinin güzel bir tezahürü olan derneğin faaliyetlerinin artarak devam etmesine önem veriyoruz.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz