Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SORUNLU BİR YOLCULUKTAN SONRA MİÇOTAKİS GÖKÇEADA’YA GİTTİ

SORUNLU BİR YOLCULUKTAN SONRA MİÇOTAKİS GÖKÇEADA’YA GİTTİ

24
0

Yunanistan’ın ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Kiriakos Miçotakis, Gökçeada Belediye Başkanı İYİ Partili Ünal Çetin’i ziyaret etti.

Dün sorunlu bir yolculuktan sonra Gökçeada’ya ulaşan Miçotakis Gökçeada Belediye Başkanı İYİ Partili Ünal Çetin’i ziyaret etti. Pasaport ve kimliğini yanına almayı unutan Miçotakis, Yunanistan tarafında bir süre bekledi. Sorun hazırlanan geçici bir seyahat belgesiyle halloldu.

Miçotakis yaşanan bu sorunu Yunanistan Bahçeköy (Kipi) sınır kapısında eşi ile çektirdiği bir fotoğrafla ve attığı twitle esprili bir şekilde duyurdu.

Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Kiriakos Miçotakis, Gökçeada Belediye Başkanı İYİ Partili Ünal Çetin’i ziyaret etti. Ziyarette, adalar arasındaki işbirliği konuşuldu.

Başkan Kiriakos Miçotakis, dün bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Çanakkale’nin Gökçeada ilçesine geldi. Miçotakis, bugün Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin’i makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuiyeti dile getiren Başkan Ünal Çetin, “Rumlarla birlikte gerçekten Gökçeada’da çok huzurlu ve mutlu bir hayatımız var. Tabii ki biz bunu çok daha ileriye götürme arzusundayız. Özellikle Kuzey Ege’de Semadirek, Limni, Taşoz adası gibi çok önemli adalar arasında uluslararası anlamda bir birliktelik istiyoruz. Nasıl olursa ve karşılığı ne olursa olsun, biz bu Kuzey Ege’nin halkları olarak, artık ulaşımın daha kolay bir hale gelmesini istiyoruz. Ben Semadirek Adası’nın Belediye Başkanına akşam yemeği için gitmek istiyorum. Onları da burada ağırlamak istiyorum dedi.

“Kuzey Ege adaları arasındaki deniz ulaşımına katkı sağlamayı ben de çok arzu ederim”

Kiriakos Miçotakis ise, “Yıllarca İmrozlu arkadaşlarımızdan adalarıyla ilgili güzel hatıralarını ve görüşlerini dinledik. Dolayısıyla bizzat gelip, görmek ve paylaşmak istedik. Yunanistan’daki İmrozlular Dernekleriyle olan iyi ilişkileriniz ve Yunan devletiyle olan iyi ilişkileriniz için de çok teşekkür ederim. Gökçeada’daki Rum okullarının açılması konusunda sizlerin de katkısı çok önemliydi. Bu adanın örnek bir ada olarak gelmesini istiyoruz. İki toplumun, iki halkın çok rahat yaşayabileceği, barış ve anlayış içinde yaşayabileceği sembol bir ada olmasını arzu ediyoruz. Biraz önce bahsettiğiniz Kuzey Ege adaları arasındaki deniz ulaşımıyla ilgili umarım ki bende bir gün buna katkı sağlamış olurum. Sağlamayı çok arzu ederim. Çünkü gerçekten böyle bir deniz ulaşımının geliştirilmesi, ada halkı için de ve öteki adalar için de çok güzel bir gelişme olacak” diye konuştu.

Ziyarete Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Petros Mavroidis, Miçotakis’in eşi Mareva Grobovski Mitsotakis, 1’inci ve 2’nci dönem Azınlık Cemaatleri Temsilcisi Lakis Vingas ile Yunanistan’dan gelen konuklar katıldı. Miçotakis ve beraberindekiler ziyaretin ardından İmroz Eğitim ve Kültür Derneği’ni ziyaret etti.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz