Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SÖPA DERNEKLERİ’NDEN EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SONU MESAJI

SÖPA DERNEKLERİ’NDEN EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SONU MESAJI

26
0

Rodop-Meriç İlleri Selanik Özel Pedagoji Akademisi Mezunu Öğretmenler Derneği ve İskeçe İli S.Ö.P.A. Mezunu Azınlık Okulları Öğretmenler Derneği

2015-2016 Eğitim Öğretim yılı sonu mesajı yayınladılar.

 

MESAJ

Saygıdeğer meslektaşlar, kıymetli veliler ve sevgili öğrenciler,

Bir Eğitim Öğretim Yılını daha tamamlamanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Karne sevinicini hep birlikte yaşadığımız bu gün, öğrencilerimiz için olduğu kadar bizler için de anlamlı ve önemlidir. Çünkü bu karne bütün olarak hepimizin karnesi hepimizin değerlendirilmesi olacaktır. Bazı çocuklarımız ve gençlerimiz için sevinç ve gurur kaynağı olan bu gün, bazı öğrencilerimiz bakımından kaygı ve üzüntü sebebi olabilmektedir. Burada anne-babalarımızın dikkatli davranıp, karnenin çocuğun durumunu tümüyle ortaya koyan bir değerlendirme mekanizması olmadığı bilinciyle hareket etmeleri önemlidir.

Geleceğimizin teminatı sevgili öğrenciler,

Bir yılı en iyi şekilde değerlendiren siz sevgili öğrencilerimiz, başarılı bir karneyle bir üst sınıfa geçecek veya okulunuzdan mezun olarak yeni ufuklara yeni hayallere yelken açacaksınız. Böylece hem kendiniz sevinecek hem de ailelerinizi ve bizleri sevindireceksiniz. Ancak çeşitli nedenlerle başarısız olanlarınız da elbette olacaktır. Bu durumda ümitsizliğe kapılmak, pes etmek, moralinizi bozmak yerine daha çok çalışmalı ve yeni bir başlangıç yapmalısınız. Dinlenmek ,tatil yapmak, üzerinizdeki bir yılın yorgunluğunu atmak en doğal hakkınızdır. Böylelikle yeni öğretim yılına sağlıklı bir şekilde yeni bir sayfa açmış olacaksınız.

Saygıdeğer meslektaşlar,

Her zaman ve her şartta daha iyiyi, daha yeniyi ve daha fazlasını öğretmek amacıyla her türlü özveriyi ortaya koyarak kutsal bir görev ifa ediyorsunuz. Pırıl pırıl yetişen bu yeni nesil, sizin emeğiniz, sizin alın terinizdir. Fedakârca yaptığınız çalışmalardan dolayı hepinizi tebrik ediyor, emeklerinizden dolayı teşekkür ediyor,aileniz ve sevdiklerinizle birlikte sağlıklı,mutlu ve huzur dolu bir tatil diliyoruz.

Kıymetli veliler,

Öncelikle sizleri azınlık okullarını tercihinizden ve azınlık eğitimine inancınızdan dolayı kutlar; yavrularınızın eğitimi için bu okulları seçmenin ne kadar isabetli bir karar olduğunu ve bu davranışınızın olumlu sonuçlarını bu gün değilse yarın göreceğinizden emin olmanızı isteriz.

Çocuklarımız bizlerin hayatta en kıymetli varlıklarımızdır. Sizlerin eğitim öğretim sürecine aktif katılımınız, öğrencilerimizi hem sosyal hayatta hem de okul hayatında daha başarılı kılacaktır. Çocuğunuzu tanımaya çalışmanız, onun yeterli ve yetersiz yönlerini tarafsız olarak değerlendirmeye çalışmanız çok daha faydalı olacaktır.
Ebeveynlerin gündelik hayatın stres ve sıkıntılarına bağlı olarak zamansız, yersiz ve aşırı tepki ortaya koyması, çocuklarımızı olumsuz etkilemektedir. Çocuklarımızı değerlendirirken, bardağın dolu tarafından bakmayı ilke edinmek onların geleceği açısından ve mutlu olmaları bakımından daha faydalı olacaktır. Çocuklarımıza koşullara bağlı olarak değil, her zaman sevdiğimizi ve güvendiğimizi onların yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğrencilerimize öğretmenlerimize ve çocuk velilerine sağlık,mutluluk ve huzur dolu bir tatil diliyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

 

Yönetim Kurulu adına

G.Sekreter                                                        Başkan

Hakkı HACI                                                    Salih AHMET

 

 

İskeçe İli S.Ö.P.A. Mezunu Azınlık Okulları Öğretmenler Derneği Eğitim yılı sonu mesajı

                                  

15  Haziran  Çarşamba günü 2015-2016  Eğitim-öğretim dönemi sona ermiş olacaktır.  Yorucu bir senenin ardından, öğrenci, öğretmen, okul idarecileri ve çalışanları yaz tatil dönemine gireceklerdir.

Öğrenciler heyecanla bekledikleri karnelerine kavuşacaktır. Böylelikle öğrenciler Eylül ayın 12’si Pazartesi  günü tekrar buluşmak üzere öğretmen ve arkadaşlarıyla vedalaşacaklardır. Öğretmenler  ise 21 Haziran’a  kadar okullarda bulunacaklardır.

Gelecek eğitim-öğretim yılında birinci sınıfta okuyacak olan öğrenciler için kayıtlar 1 Haziran’dan başlayıp 21’ine kadar devam edecektir. Haziran ayında kaydını azınlık ilkokul­larına yaptırmamış olan öğrencilerimiz 1-10 Eylül tarihleri arasında kaydını azınlık ilkokuluna yaptırabilecektir.

Ancak şunu tekrar hatırlatmakta fayda vardır. Azınlık okulları bizler için hayati önem taşımaktadır. Bu okullarda çocuk­larımız dilini, dinini, örf-adetlerini,kimliğini, kültürünü,burada öğrenmektedir. Yani daha sonraki yaşantısı için ge­rekli temel taşları burada oluşturu­yor.

Çocuklarımız azınlık okullarında azınlık fertleriyle kaynaşmayı, örf ve adetlerimizi, birlik beraberlik içinde yaşamayı, dayanışmayı öğreniyorlar. Bu yüzden toplum  olarak  kendi okullarımıza önem vermeli ve okullararımıza  sahiplenmeliyiz. Zira okullarımız  bizim varlık sebebimizdir.

Karnelerini alan öğrencilerimize gelince velilerimiz şunu unutmamalı. Sakın karnesinde kötü notlar almış diye çocuklarınıza kızmayın, kötü muamelede bulunmayın. Çünkü karnedeki notlar bir anlamda sizin de notlarınızdır. O notlarda iyi ya da kötü mutlaka sizin de payınız vardır.

Çocuklarımız hayatta en değerli varlıklarımızdır. Çocukları her türlü tehlikelerden korumak ve eğitimiyle ilgilenmek bizim en büyük görevimizdir. Çocuklarınızın karnesini değerlendirirken kişiliğini incitmeyin. Onları suçlamayın, azarlamayın.Tehdit etmeyin. Kimseyle kıyaslamayın. Bundan sonra nasıl başarılı olabileceği yönünde sakin sakin konuşarak onlarla birlikte yeni planlar yapın. Tatil boyunca dinlenmesine izin verin. Onları överek sevginizi  gösterin.

Özellikle karnesi zayıf notlarla dolu olan öğrencilere daha yapıcı ve bilinçli davranmak gerekir. Azarlanan çocukların motivasyonu daha düşer. Çocuklar her zaman ilgi ve sevgiye muhtaçtır. Dayak ve ceza uygulanmamalı. Destek olmak baskı kurmaktan daha etkilidir.

Öğrencilerimizden yaz tatili boyunca kendi bilgilerini unutmamak için zaman zaman kitap okumalarını istiyoruz. Kitap okudukça öğrencilerimizin kültür ve bilgi seviyesi daha üst düzeye çıkacaktır. Çocuklar tatilde bol bol kitap okumaları için baskı uygulamadan sürekli öneride bulunmak, veli de mümkün olduğu kadar kitaplara ilgi göstererek çocuklarına örnek olmalı ve bu konuda onlara her türlü yardımı sağlamak velinin en büyük görevlerindendir. Öğrencilerimize mutlaka kitap okuma alışkanlığını kazandırmak gerekir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmen ve öğrencilerimize aileleriyle birlikte iyi bir yaz tatili geçirmelerini diliyoruz.Yeni yılda onları yenilenmiş, enerji dolu, sağlıklı ve mutlu bir şekilde okullarımızda  görmeyi temenni ediyoruz.Aynı anda eğitimin en önemli unsurlardan biri olan anne-babalara da çocuklarını geleceğe hazırlarken vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür eder, öğrencilerimize sağlık mutluluk ve bol neşeli tatiller diliyoruz.

 

Y. Kurulu adına

G.Sekreter                               Başkan

İrfan KALFA                        Nurettin KIYICI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz