Ana sayfa Batı Trakya Haberler DIŞİŞLERİ BAKANI KOCİAS İSTİFA ETTİ!

DIŞİŞLERİ BAKANI KOCİAS İSTİFA ETTİ!

21
0

Yunanistan’da hükümet çatırdıyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias istifa etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias istifasını Başbakan Aleksis Çipras’a sundu. Başbakan Çipras da istifasını kabul etti. Şu an Dışişleri Bakanlığı görevini Başbakan Çipras üstlenmiş bulunuyor.

Savunma Bakanı Kammenos ile Dışişleri Bakanı Kocias arasında Makedonya’nın isim  sorunu tartışmaları sebep gösterilse de aslında sebep bu değil. Çok güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bilgilere göre sebebin, Savunma Bakanı Kammenos’un Amerika’da Amerikalılara Yunanistan’da istedikleri bölgede konuşlanmaları konusunda verdiği “açık çek” ve akabinde de Kammenos’un Amerika ziyaretinden sonra ayağının tozuyla Rusya’ya gidecek olması, Rus hükümeti ile bozulan ilişkileri normalleştirmek ve bunu yalnız başına davranarak yapmak istemesi bardağın son damlasını taşırdı. 

Dün kapalı kapılar ardında Başbakanlık konutu Maksimu’da yapılan hükümet kabinesi toplantısında Kocias, Kammenos’un kendisine danışmadan, son hareketleri ve ziyaretleri sonuçları hakkında gerekli bilgilendirmeyi yapmadan hareket ettiğini, dolayısıyla da kendisinin Dışişleri Bakanı olarak bu görevde kalmasının bir anlamı olmadığını dile getirdiği ve istifasını açıkladığı, ancak Cumhurbaşkanı Pavlopulos’un kendisine sabaha kadar bir kez daha düşünmesini tavsiye ettiği belirtiliyor.

Dolayısıyla da bugün hükümet mi düşecekti? Dışişleri Bakanı Kocias mı hükümetten ayrılacaktı? bu sorunun cevabı bekleniyordu. Kammenos Başbakan Çipras ile görüştükten sonra bu karar alındı ve şimdilik SİRİZANEL hükümeti yaralı bir şekilde göreve devam ediyor. Ancak ne zamana kadar bilinmez. Yunanistan’da bir hükümet krizi var… 

Dolayısıyla da Yıllarca solcu geçinen, demokrasi ve insan hakları havariliği yapan SİRİZA’nın lideri Çipras ve ekibi bir kez daha “aşırı sağcı” uygulamaları olan Kammenos ve ekibine boyun eğmiş oldu….

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here