Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SOMA FACİASI SELANİK’TE PROTESTO EDİLDİ

SOMA FACİASI SELANİK’TE PROTESTO EDİLDİ

13
0

Soma’daki maden ocağı felaketinde yüzlerce işçinin hayatını kaybetmesi Selanik’te protesto edildi.

Daha önce duyuruda belirtildiği üzere Türkiye ve Kürdistanlı Siyasi Tutukluarla Dayanışma Komitesi’nin düzenlediği protesto yürüyüşü, Selanik’in Kamara Meydanı’nda toplantının ardından başladı ve  göstericiler daha sonra Türkçe ve Yunanca sloganlar atarak Türkiye Selanik Başkonsolosluğu’na doğru yürüyüşe geçti.

Polisin Başkonsolosluk etrafında yoğun güvenlik önlemi alması neticesinde göstericiler Başkonsolosluğa yaklaştırılmadı ve yürüyüş okunan basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde sona erdi.

 

ATİNA’DA DA SOMA’DA MEYDANA GELEN KAZA PROTESTO EDİLDİ

Başkent Atina’da da Soma maden kazasına sebep oldukları iddiasıyla Erdoğan ve hükümeti protesto edildi. Dün akşam üzeri gerçekleşen ve sol gruplar ile Kürt kökenlilerin katıldıkları gösteride grup, sloganlar atarak Atina’nın Türkiye Büyükelçiliği’ne yürümek istedi.

Ellerinde Türkçe sloganların yazılı olduğu posterlerle Sintagma Meydanı ve parlamento önüne gelen grup, yoğun güvenlik önlemi alan polis tarafından durduruldu. Polisin geçişine izin vermeyen grup, Soma’da hayatını kaybeden işçi yakınlarına başsağlığı diledi. Türkçe yapılan konuşmada, Erdoğan ve hükümeti sloganlarla protesto edildi.

TÜRK İŞÇİLERE DESTEK MESAJI

Öte yandan Devlet Ortaöğretim Öğretmenleri Federasyonu da, bir mesaj yayınlayarak, Soma’da hayatını kaybeden işçi yakınlarına başsağlığı diledi. Türk işçilerle dayanışma içerisinde olunduğu belirtilen açıklamada, kar için yapılan özelleştirmeler, yetersiz güvenlik tedbirleri ve iş kazalarının ‘olağan’ şeklinde geçiştirilemeyeceği kaydedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz