Ana sayfa Yunanistan Haber Soğukta Çadırda Eğitim Yapıyorlar

Soğukta Çadırda Eğitim Yapıyorlar

2
0

Midilli adası Moria barınma kampında yaşayan yabancı uyruklu yaklaşık 1.000 çocuk çadırda eğitim yapıyor.

Midilli adası Moria barınma kampında yaşayan yabancı uyruklu yaklaşık 1.000 çocuk, aynen onlar gibi daha iyi bir yaşam için ülkelerinden gelen öğretmenler tarafından okul olarak faaliyet gösteren derme çatma çadırlarda kötü şartlar altında eğitim almaya büyük gayret gösteriyor.

Yaklaşık 14 bin sığınmacının insanlık dışı şartlar aştında yaşamlarını sürdürdükleri Moria kampının yanında bir zeytinlik tarlasında kurulan çadırlarda eğitimlerine devam etmek için çocukların durumları bu kış şartlarında içler acısı olmaya devam ediyor.

Çocuklara gönüllü olarak eğitim veren Afgan asıllı Üniversite öğretim görevlisi Zekiya Farsat, yaklaşık 1 yıl önce Kabil’den Taliban güçlerinden kaçarak Moria kampına geldi. Zekiya Farsat gönüllü olarak verdiği hizmette çocuklara İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça ve tabii ki Yunanca öğrettiklerini dile getiriyor. Ders programı her gün sabah 7’de başlıyor ve akşam 10’da bitiyor. Karanlık bastığında ise eğitim çadırın içinde cep telefonu ışığıyla devam ediyor.

Çocuklar ders yapılan sıralarda değil, yerde oturuyor. Defter kalem ihtiyaçları da Midilli’deki bazı yardımsever vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından karşılanıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here