Ana sayfa Haberler SÖZDE “PONTUS SOYKIRIMI” İÇİN ULUSLARARASI KONFERANS

SÖZDE “PONTUS SOYKIRIMI” İÇİN ULUSLARARASI KONFERANS

12
0

Brüksel’de sözde “Pontus Soykırımı” ele alınıyor ve “Karadeniz Yunanlılarının Soykırım ve Katliamları: Kurbanlar konusunun Tanınması” konulu Uluslararası bir Konferans düzenleniyor.

Belçika Kraliyet Bilimler Akademisi, Beşeri Bilimler ve Güzel Sanatlar bölümü tarafından “20-21 Şubat 2014 tarihleri arasında Brüksel’de düzenlenecek olan Konferansa çok sayıda Yunanlı akademisyenin yanısıra yabancı akademisyenlerin de katılması bekleniyor.

Ayrıca Konferansa Yunanistan’dan Pontus Dernekleri Federasyonu yöneticilerinin yanısıra pontus davasını yakından takip eden akademisyenlerin katılacağı da belirtiliyor. Etkinlikte çok sayıda fotograf, video gösterimi ve dökümanın da sergileneceği ifade ediliyor.

Konferans, Palais des Académies στο Collège Belgique (Rue Ducale, 1, Β-1000 Bruxelles) düzenlenecek. İki gün sürecek olan Konferansta Birinci Dünya Savaşı döneminde Karadeniz Yunanlılarına yönelik yapıldığı iddia edilen sözde “Soykırım”ın bilinmeyen yanları ve 360.000 Pontus Yunanlısının katliyama mahruz kaldığının ele alınacağı ifade ediliyor.

Konuşmacıların arasında şu isimler bulunuyor:

– Hervé Hasquin ( Académie Royale de Belgique) Genel Müdürü.

– Didier Viviers (Université libre de Bruxelles) Üniversitesi Rektörü.

Lampros Kouloumparitsis (Académie royale de Belgique και Université libre de Bruxelles)

– Artémis Menounou (Université de Mons)

– Peter Lagrou (Université libre de Bruxelles)

– Aikaterini Lefka (Université de Liège)

– Jennifer Reilly Kellogg (Greek American Foundation et Harvard University’s Center for Hellenic Studies in Greece)

Konferans, 20 Şubat Perşembe günü sabah saat 09:30’da başlayacak ve 16:15’e kadar devam edecek. 21 Şubat Cuma günkü oturum ise saat 10:00’da başlayarak saat 16:00’da sona erecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here