Ana sayfa Batı Trakya Haberler SÖZDE “PONTUS SOYKIRIMI”NIN 100. YILINI ANMA ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA KOBANİ’YE KAN BAĞIŞI YAPTILAR

SÖZDE “PONTUS SOYKIRIMI”NIN 100. YILINI ANMA ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA KOBANİ’YE KAN BAĞIŞI YAPTILAR

19
0

Sözde “Pontus Soykırımı” nın 100. Yılını anma etkinlikleri kapsamında Almanya’dan Kobani’ye kan bağışı yaptılar.

1919-1922 yılları arasında Karadeniz’den Yunanistan’a göç eden Rumların torunları daha sonraki yıllarda iş gücü olarak Yunanistan’dan gittikleri Almanya’da kurdukları Pontus Dernekleri’nde yaptıkları etkinliklerle gelenek görenek ve kültürlerini yaşatıyorlar.

Ancak son döneme dikkat çeken etkinliklerden biri de, Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaleti’ne bağlı 12 kentte faaliyet gösteren Pontus Dernekleri ve bu derneklere üye olan Karadenizli Rum kadınlar, sözde “Pontus Soykırımı” nın 100. Yılını anısına, 8 Mart Kadınlar Günü’nde Kobani Sağlık Merkezi’yle dayanışma içinde olmak üzere kan bağışında bulundular.

“Kanlarımızı geri istemiyoruz, biz kanlarımızla yaşam vermek istiyoruz. Rojava’da devam eden bir kan kaybı var. Buna destek olmak istiyoruz”

Karadenizli kadınlar adına konuşan Eleni S., “Kanlarımızı geri istemiyoruz, biz kanlarımızla yaşam vermek istiyoruz. Bu kan bağışı eylemi ile Kuzey Suriye’deki Kobani sağlık merkeziyle dayanışmamızı göstermek istiyoruz.

Biz her sene 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, Alman Rotekreuz’a (Kızılhaç) kan bağışında bulunuyorduk. Bu sene yine kan bağışı yapacağız. Biz bu yıl kanlardan gelen geliri Kobani sağlık merkezine bağışlıyoruz çünkü orada kadın öncülüğünde gelişen bir devrim var. Biz yıllarca kan kaybettik Rojava’da devam eden bir kan kaybı var. Buna destek olmak istiyoruz” diye konuştu.

Kan verenlerden Pontus Derneği’nin Avrupa eski temsilcilerinden Boursanihis Giannis de şunları belirtti: “Bugün buradayım söyleyecek söz bulamıyorum, biz çok kan kaybettik onun için bugün Kobane sağlık merkezine kan bağışında bulunmak benim için onurdur.”

Karadeniz Rumu Margarita ise “Biz Pontos kadınları yıllarca çok kan kaybettik. Bugün kanlarımızla yeni bir yaşam kaynağı olmak istiyoruz” diye konuştu.

15 AĞUSTOS’DA BÜYÜK KAN BAĞIŞI KAMPANYASI

Bizim mesajımız; “Biz kanımızı geri istemiyoruz.”

Sözde “Pontus Soykırımı” nın öncü savunucularından biri olan eski PASOK Partisi Milletvekili Mihalis Haralambidis kan bağışı kampanyası ile ilgili 2018 yılında katıldığı Pontus Dernekleri Gençlik Kolları Buluşması etkinliğinde yaptığı konuşmasında şunları dile getirmiş ve öneri olarak sunmuştu.

“2019 yılında atalarımıza yapılan soykırımın 100. Yılı dolayısıyla da yıl boyunca bir dizi anma etkinlikleri düzenlenecek. 15 Ağustos tarihinde İmathia ili Kastania bölgesine çıkacağız. Dünya çapında başlatılan ve 2019 yılı boyunca devam edecek kan bağışı kampanyası kapsamında, Pontus Rumlarının uğradığı soykırımı anısına hepimiz orada bulunalım ve kan bağışına katılalım. 20. Yüzyılda başarılı olmuş bir soykırımına, katliama uğramış olanlar anısına sadece 353 mum yakmayalım, ancak kanımızı da verelim.

İkinci bir adım da, toplanacak olan kanları Atina ile kardeş şehir olan Amisos (Samsun) hastanesine, Kerasunda (Giresun) hastanesine, Trapezunda (Trabzon) hastanesine, Tripoli (Tirebolu) hastanesine ve son olarak da bir bölümünü Güney Kürdistan’daki işkenceyi yaşayan Kobani’nin hastanesine teslim edelim.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here