Ana sayfa Batı Trakya Haberler SÖZDE “PONTUS SOYKIRIMI”NDAN SONRA ŞİMDİ DE “KÜÇÜK ASYA SOYKIRIMI”

SÖZDE “PONTUS SOYKIRIMI”NDAN SONRA ŞİMDİ DE “KÜÇÜK ASYA SOYKIRIMI”

26
0

Sözde “Pontus Soykırımı”ndan sonra şimdi de “Küçük Asya Soykırımı”. İlk adım Drama’da atıldı.  

Yunanistan’da sözde “Pontus Soykırımı”ndan sonra artık Mübadeleyle Anadolu’dan Yunanistan’a göç eden Rumların da Türkiye’de Soykırıma maruz kaldıkları iddia ediliyor. Dolayısıyla da anıtlar yapılmaya başlandı ve anma törenlerinde şimdiye kadar “Küçük Asya Felaketi” olarak anma törenleri yapılırken, 14 Eylül tarihinin Yunanistan Parlamentosu tarafından (Ν. 2645/1998) tarihinde kabul edilen yasa gereği Küçük Asya Rumları’nı anma ve Soykırım günü olarak ilan edilmişti.

Ancak Mübadele dernekleri bugüne kadar yerleşim bölgelerinde yaptıkları anıtlarda “Küçük Asya Felaketi” olarak adlandırıyor ve anma törenleri düzenleniyordu. 2017 yılı itibarıyla Drama başta olmak üzere Yunanistan’ın birçok bölgesinde inşa edilmeye başlayan anıtlarda “Küçük Asya Felaketi” ile birlikte “Soykırım” tanımlaması da kullanılmaya ve ön plana çıkarılmaya başlandı.

Drama Küçük Asyalılar Derneği bu yıl anma törenlerine bu uygulamayla değişik bir yön veriyor. Yayınlanan duyurularda “Küçük Asya Felaketi” ile birlikte “Soykırım” tanımlaması da ön plana çıkartılıyor.

TAŞLARI TÜRKİYE’DEN GETİRDİLER

Dernek Başkanı Nikos Latsistalis tarafından değişik tarihlerde Türkiye’ye yapılan seyahatlerde, Anadolu’nun değişik bölgelerinden ve Karadeniz bölgesinden alıp Yunanistan’a getirdiği taş parçaları, Drama’da bulunan anıtın arka kısmına inşa edilen uzun bir beton yolun üzerine tek tek yerleştirildi ve her taşın hangi bölgeden olduğu tek tek altına yazıldı. Böylece Rumların yoğun olarak yaşadığı sadece Anadolu şehirleri değil, Karadeniz bölgesi de dahil edilerek 95. Yılı kutlamalarında 95 bölgeden 95 taş anıta yerleştirildi. Açılışı da 17 Eylül 2017 Pazar günü yoğun katılımla gerçekleştirilecek.   

Kısacası, Yunanistan’da sözde “Pontus Soykırımı”ndan sonra artık sivil toplum kuruluşları da harekete geçerek düne kadar “Küçük Asya Felaketi” olarak anılan ve adlandırılan Mübadele değişimi, bundan böyle “Soykırım” olarak anılmaya başlamış bulunuyor.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x60uwlr

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here