Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İSKEÇE’DEKİ SEKAP SİGARA FABRİKASI MECBURİ İFLASA DOĞRU GİDİYOR

İSKEÇE’DEKİ SEKAP SİGARA FABRİKASI MECBURİ İFLASA DOĞRU GİDİYOR

30
0

İskeçe’deki SEKAP sigara fabrikası mecburi iflasa doğru gidiyor. Her şey 28 Aralık 2017 Perşembe günü yapılacak olan olağanüstü toplantıda netleşecek.

Yunanistan Sigara fabrikası SEKAP’ın Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, İskeçe’de bulunan SEKAP sigara fabrikasında mecburi iflas işlemlerinin başlatılması yolunda Perşembe günü olağanüstü yapılacak toplantıda kararlaştırılacağı belirtiliyor.

Toplantı, 28 Aralık 2017 Perşembe günü iflas konularında uzmanlaşmış önde gelen Yunan şirketlerinden uzmanların katılımı ile gerçekleşecek. SEKAP Yönetim Kurulu üyeleri durumu görüşecek ve şirketin mecburi iflas prosedürüne hazırlık çalışmalarına başlayacağı belirtiliyor.

Hatırlanacağı üzere, “Komotini (Gümülcine) Temyiz Mahkemesi 2009 yılında ihlaller nedeniyle SEKAP şirketini 38 milyon euro para cezasına çarptırmıştı. Şirket, para cezasının iptali için Temyiz Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuş ancak kabul edilmemişti.

Bu olumsuz gelişmeye son günlerde bir yenisi eklendi. Maliye’ye borçlarından dolayı İskeçe Gümrük Müdürlüğü, SEKAP’ın iç pazara ürünlerini satmayı yasaklamasından sonra şirketin mecburi iflas kararı işlemlerini başlatması bekleniyor.

Türk şirketini tercih etmemişlerdi!

Hatırlanacağı üzere, 2012 yılında SEKAP sigara fabrikasının hisselerinin neredeyse tamamını elinde bulunduran ATE Bank (Agrotiki Trapeza Ellados) tarafından satışa çıkarılmış, Türk şirketi SEBA Dış Ticaret ve Nakliyat A.Ş. ciddi anlamda firması talip olmuş, ancak Türk şirketi olması hasebiyle şirketin sendika yönetim kurulu ve işçiler karşı çıkmışlardı ve neticede Rum asıllı Rus işadamı İvan Savvidis tercih edilmişti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz