Ana sayfa Batı Trakya Haberler İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ 11 YILDIR AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ KARARININ UYGULANMASINI BEKLİYOR

İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ 11 YILDIR AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ KARARININ UYGULANMASINI BEKLİYOR

34
0

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 27 Mart 2008 tarihinde açıkladığı İskeçe Türk Birliği kararı, 11 yıldır uygulanmayı bekliyor. İskeçe Türk Birliği 11 yıldır Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının uygulanmasını bekliyor.

İskeçe Türk Birliği’nin verdiği hukuk ve demokrasi mücadelesinde dönüm noktası olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İskeçe Türk Birliği davasıyla ilgili kararının üzerinden 11 yıl geçti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 27 Mart 2008 tarihinde İskeçe Türk Birliği’yle birlikte Rodop ili Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç ili Azınlık Gençlik Derneği davalarıyla ilgili kararını açıklamış ve üç azınlık derneğini de haklı bulmuştu.

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın ilk sivil toplum kuruluşu olan İskeçe Türk Birliği’nin 1983 yılında tabelasının güvenlik güçlerince indirilmesi ve hemen akabinde dönemin valisi tarafından derneğimizin kapatılması talebiyle açılan dava sonucunda başlayan hukuk mücadelesi, 25 yıl sonra 2008 yılının 27 Mart tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının açıklanmasıyla yeni bir aşamaya girmişti. Ancak ne yazık ki AİHM kararı 2008 yılından bu yana uygulanmamakta ve büyük bir haksızlık ve adaletsizlik devam etmektedir.

Ülkemiz Yunanistan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İskeçe Türk Birliği başta olmak üzere, azınlık dernekleriyle ilgili kararları uygulamamakla uluslararası hukuk normlarına uygun hareket etmemekte ve 11 yıldır uyarı almaya devam etmektedir. AİHM kararlarını uygulamadığı için 11 yıldır Avrupa Konseyi ve genel anlamda uluslararası platformda uyarılara maruz kalan ve mahkeme kararlarını uygulamaya koyması için sürekli çağrı yapılan Yunanistan, adeta uluslararası hukuku askıya almıştır.

2017 yılı sonbaharında Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve AİHM kararlarının Yunanistan’da uygulanmasına imkan vermek amacıyla ortaya konan ancak sonradan yapılan müdahalelerle değiştirilen ve farklı bir şekle bürünen yasanın da AİHM kararlarını hayata geçirilmesinden oldukça uzaktadır.

İskeçe Türk Birliği olarak derneğimizin tabelasının yerinden sökülmesiyle başlayan hukuk mücadelesi 36 yıldır devam ediyor. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın en eski sivil toplum kuruluşu olan İskeçe Türk Birliği olarak, demokrasi ve uluslararası hukuk adına, AİHM kararlarının uygulanmasını ve derneğimizin resmi statüsünün iade edilmesini talep ettiğimizi bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) haklılığı tescil edilen İskeçe Türk Birliği’nin, Avrupa Konseyi başta olmak üzere uluslararası platformda demokratik hukuk mücadelesini sürdürecektir. Ta ki adalet tecelli edene kadar…

 

İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here