Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İSKEÇE SÖPA MEZUNU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ TALEPLERİNİ LOVERDOS’A İLETTİ

İSKEÇE SÖPA MEZUNU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ TALEPLERİNİ LOVERDOS’A İLETTİ

22
0

İskeçe SÖPA Mezunu Öğretmenler Derneği, taleplerini Eğitim Bakanı Loverdos’a iletti.

Dernek tarafından yapılan açıklama aşağıdaki gibidir.

İskeçe SÖPA Mezunu Öğretmenler Derneği, Perşembe günü 28-8-2014   tarihinde İskeçeyi ziyaret eden E. Bakanı sayın Andreas Loverdos’a görüşme esnasında sunduğumuz talepler. 

1. Trakya’daki azınlık okullarının işlevini daha iyi sürdürebilmesi için boş olan kadrolarının, SÖPA mezunları tarafından bir an önce doldurulması.

2. 2014-2015 eğitim yılın başında tüm yedek öğretmenlerin zamanında alınmaları.

 3. Trakya’da mevcut özel anlaşmalar ve “özel durumlar gereği, azınlık okullarının kapatılması ve birleştirilmesine ‘hayır’ .

4. Azınlık okullarında okutulan Yunanca kitapların derhal yenilenmesi.

5. 2014-2015 eğitim-öğretim yılı için tüm Türkçe kitapların zamanında gelmesi.

6. Türkçe müfredattan sorumlu tüm öğretmenlere, kitapların yazarları tarafından eğitim seminerleri verilmesi .

7. SÖPA mezunu öğretmenlerin aşamalı olarak iki yıllık diplomalarının dört yıllığa yükseltilmesi için denklik işlemlerinin yapılması.

8. Azınlık okullarında Türkçe müfredattan sorumlu,azınlık eğitimcilerinden Eğitim Danışmanlarının atanması.

9. Bütün azınlık ilkokullarında (Türkçe-Yunanca) kütüphanelerin oluşturulması.

10.Tüm azınlık okullarının, bilgisayar ve gereken araç gereçlerle donatılması.

11. 6 sınıflı olan Koyunköy l’inci Azınlık ilkokulu ile 6 sınıflı 2’nci Koyunköy Azınlık ilkokulu, 4 sınıflı olan Demercik Azınlık İlkokulu, 2 sınıflı olan Basaykova Azınlık İlkokulu ve 2 sınıflı Bratankova Azınlık İlkokulu binalarının eski ve bugün kullanılamaz halde olmalarından dolayı bir an önce yeni okul binaların inşa edilmesi.

12. Azınlığımızın ilgili kurum ve kuruluşların isteği ve onayı doğrultusunda, Azınlığın din adamı ihtiyacını karşılamak amacıyla Şahin  ve Gümülcine Medreselerin bir an önce seviyelerin gerçek anlamda yükseltilmesi ve İskeçe’deki öğrencilerin bütününe daha iyi hizmet verilebilmesi amacıyla Şahin Medresesi’nin İskeçe şehrine taşınması.

13. Biricik İskeçe Azınlık Orta Okulu ve Lisesi için acilen yeni ve çağdaş bir binanın inşa edilmesi,çünkü mevcüt bina küçük ve eski olduğundan dolayı çağdaş bir eğitimin verilmesi mümkün değildir. Günümüz Yunanistan’da bina yokluğundan dolayı öğrencilerin sabah-öğlen olmak üzere iki vardiyadan eğitim almaları da asla kabul edilemez.

14. Azınlık eğitiminde özel durumlardan gereği Okul Encümen Heyetleri’ne acilen devlet bütçesi tarafından finansman ayrılması ve Azınlık ilkokullarına yapılan ekonomik desteğin arttırılması.

15.Azınlık okullarının bakımı ve onarımı için devlet tarafından belediyelere verilen paraların arttırılması ve tüm azınlık okullarına adil olarak dağıtılması.

                                                

Y. Kurulu adına

G.Sekreter                                  Başkan

İrfan KALFA                                Nurettin KIYICI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz