Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İSKEÇE GÖKÇEPINAR’DA KİLİSE TÖRENLE AÇILDI

İSKEÇE GÖKÇEPINAR’DA KİLİSE TÖRENLE AÇILDI

23
0

İskeçe’nin dağlık kolunda bulunan köylerinden Gökçepınar’da (Glavki) Komando Birliği “Dimitrios Papapostolou” kışlası içinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi 250 yıl sonra yeniden törenle açıldı.

Açılışta B Ordu Komutanı Korgeneral Konstantinos Topis, 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Athanasios Tselios, A Piyade Tuğayı Komutanı Tümgeneral Zaharias Verigos, Paraşütçü Komando Tuğayı Komutanı Tuğgeneral Dimitrios Mittas ve Komando Birlik Komutanı Yarbay Stavros Ksenitopoulos hazır bulundu.

Kilisenin açılışındaki ayini İskeçe Mitropoliti Peritheoriou Panteleimon yönetti. Komando kışlasında bir doktor muayenehane bulunduğu belirtilirken, köylülerin sağlık sorunları için birçok konuda buraya başvurdukları ifade ediliyor.

 

Yunan basınında yer alan bir haberde ise şu ifadeler dikkat çekiyor.

“Askeri unsurun burada bulunması Glavki (Gökçepınar) köylülerine güvenlik duygusu yaratıyor ve hergün meydan okuyan Konsolosluğa karşı kahramanca direniyorlar.

Kilise vatandaşların hibe yardımları ve yeniden ayağa kaldırılmasında Pomaklar vatanlarına karşı saygıyla sevgiyle çalıştılar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz