Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SEREZ’DE “MAKEDON” ASILLILAR DERNEK KURDU, AMA OLAY DERHAL DEĞİŞİK YERLERE ÇEKİLDİ

SEREZ’DE “MAKEDON” ASILLILAR DERNEK KURDU, AMA OLAY DERHAL DEĞİŞİK YERLERE ÇEKİLDİ

13
0

Serez’de (Serres) “Makedon” asıllılar dernek kurdu, ama olay derhal değişik yerlere çekildi, tepkiler geldi.

Serez bölgesinde yaşayan “Makedon” asıllılar yeni bir sivil toplum kuruluşu kurdu. “Yerli Serezliler Kardeşliği “KİRİLLOS VE METHODİOS” Derneği adı altında kurulan bu yeni sivil toplum kuruluşunun bir de “Memleketimizin Sesi” (H ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ MAΣ) isimli gazetesi var.

Kurucu üyelerinden biri olan inşaat mühendisi İoannis Pounios Serez’in İraklia köyünden. Derneğin kuruluş amacının tüzükte de belirtildiği üzere, “Tarihi verileri, yerel dili, gelenekler ve görenekleri kayıt altına almak, koruyarak ve sergileyerek Serez’in kültürel mirasının sistematik olarak kaydedilmesi” ve “karakteristik kişiliklerin biyografilerini kaydetme” gibi kültürel faaliyetlerde bulunacağı belirtiliyor.

Ancak, kurucu üyeler tarafından mahkemeye yatırılan dernek tüzüğü yetkili Mahkeme tarafından resmi olarak henüz onaylanmadan söz konusu dernek hakkında bölgede çeşitli spekülasyonların başladığı belirtiliyor.

Yapılan değişik spekülasyonlarda, söz konusu derneğin kuruluş amacının, bölgede bir “Makedon” azınlığın var olduğunu ve bu insanların Yunan devleti tarafından baskılara maruz kaldığını öne çıkarmak olduğu iddia edilerek, bölgedeki bazı çevrelerce derneğin kurulmasına karşı çıktıkları belirtiliyor. Bunun için de bazı kurucu üyelerin imzalarını geri çektikleri ifade ediliyor.

“Panhelenik Makedonyalılar Kültür Dernekleri Federasyonu” (ΠΟΠΣΜ) yaptığı açıklamayla, bu yeni derneğin kuruluşuna tepkisini koyarak, söz konusu derneğin Üsküp yanlısı olduğunu, kuruluş amacının bölgede sözde bir “Mακεντόνετς” (Makedoneç) azınlığının bulunduğunu ön plana çıkarmak olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca açıklamada, “Yunan devletinin resmi pozisyonunda, Yunanistan içerisinde ne “Makedon” dili, bir milletin ne de azınlığın bulunmadığı yönündedir” ifadelerine yer verilirken, söz konusu dernek hakkında yasal işlem başlatmayı düşündükleri belirtiliyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz