Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SELANİK’TE YAŞAYAN SOYDAŞLARIMIZ İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTU

SELANİK’TE YAŞAYAN SOYDAŞLARIMIZ İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTU

8
0

Selanik’te yaşayan soydaşlarımızın kurduğu ve başarılı çalışmaları aralıksız devam ettiren “Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği” bir iftar yemeği verdi.

 

İftar yemeğine, Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin ve Muavin Konsoloslar Muavin Konsoloslar ve Başkonsolosluk görevlileri, Selanik ve Kuzey Yunanistan Ticaret Ataşesi Kemal Sinan Tüzün, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Mustafa Boran, Birlik Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi İlhan Tahsin, Dernek Başkanı Osman İsmailoğlu, Din Görevlisi Salih Osman Salih ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldılar.

 

Selanik’in mahalllerinden birinde 2005 yılında kurulan ve bir binanın bodrum katında olan “Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği”nin bir kısmında kendi imkanlarıyla “Osmaniye Camii”ne çevirdikleri alanda ibadetlerini yerine getiren Batı Trakyalı Türkler, dini ve milli kimliklerini yaşatmak üzere burada biraraya geliyorlar. Hafta sonları çocuklara Türkçe dersler ve Kur’an kursları veriliyor.

 

Selanik’te yaşayan müslümanların ve Selanik Müslüman Kültür Derneği’nin temel taleplerinden biri olan müslüman mezarlığı konusu, geçtiğimiz yıllarda Selanik Belediyeler ve Nahiyeler Birliği’nin Yönetim Kurulu toplantısında ele alınmıştı.

Cami ve Mezarlık yapımı hakkında Belediye Başkanı Boutaris, T.C.Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na söz vermişti. Ancak bugüne kadar hiç bir zaman kalıcı bir çözüme ulaşılamadığı gözlemleniyor.

 

Dernek Başkanı Osman İsmailoğlu Birlik gazetesine yaptığı açıklamada en büyük sorunlarının cami ve mezarlık olduğunu yineledi.

Dernek Başkanı Osman İsmailoğlu, iftar yemeğine katılımlarından dolayı, Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin’e Muavin Konsoloslar, Ataşeler ve Başkonsolosluk görevlileri, Selanik ve Kuzey Yunanistan Ticaret Ataşesi Kemal Sinan Tüzün, Birlik Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlhan Tahsin’e teşekkür etti.

Başkonsolos Tuğrul Biltekin de soydaşlarıyla birlikte bu denli anlamlı bir iftar yemeğinde birlikte olmanın mutluğunu yaşadığını ifade etti ve kendilerini davet eden Dernek Başkanı ve Yönetim Kuruluna teşekkür etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz