Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SELANİK’TE VII. ULUSLARARASI BÜYÜK TÜRK DİLİ KURULTAYI

SELANİK’TE VII. ULUSLARARASI BÜYÜK TÜRK DİLİ KURULTAYI

13
0

25-28 Eylül 2012 tarihlerinde, Bilkent Üniversitesi ve Selanik Makedonya Üniversitesi’nin işbirliğiyle, Selanik Makedonya Üniversitesi’nde VII. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı gerçekleştirildi. Kurultaya Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan ve Kazakistan gibi ülkelerden 50 bilim insanı ve araştırmacı katıldı.

26 Eylül Çarşamba günü yapılan Kurultay açılışında, Kurultayı Düzenleme Kurulu Başkanları Dr. Rasim Özyürek ve Dr. Dimitris Stamatopoulos, Makedonya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Haris Papapanagos ve Makedonya Üniversitesi Balkan, Slav ve Doğu Etütleri Bölümü Başkanı Dr. Nikos Marantzidis’in yanısıra, T.C. Selanik Başkonsolosu Sayın Tuğrul Biltekin de bir açılış konuşması yaptı. Açılış konuşmalarının akabinde, Bilkent Üniversitesi tarafından Dr. Haris Papapanagos, Dr. Dimitris Stamatopoulos ve Başkonsolos Sayın Tuğrul Biltekin’e plaket takdim edildi.

Aynı günün akşamında, T.C. Selanik Başkonsolosluğu tarafından Kurultay katılımcılarına bir resepsiyon verildi. Resepsiyonda bilim insanları, sözkonusu kurultayın Selanik’te düzenlenebilmiş olmasının önemine dikkat çekti ve bundan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz