Ana sayfa Batı Trakya Haberler SELANİK’TE “ATATÜRK EVİ”NE ZİYARETÇİ SAYISI REKORU

SELANİK’TE “ATATÜRK EVİ”NE ZİYARETÇİ SAYISI REKORU

20
0

Selanik Türk turistlerin akımına uğradı. Binlerce kişi Selanik sokaklarında dolaştı, “Atatürk Evi”ne ziyaretçi sayısında yeni bir rekor yaşandı. İlk defa ziyaretçi sayısı 5.000 leri geçti. “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” dolayısıyla binlerce Türk Selanik’e akın etti.

T.C. Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin tarafından BİRLİK Gazetesine yapılan açıklamada, “Selanik Türk vatandaşlarımızın akınına uğradı, Selanik sokakları Türkçe konuştu. “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” dolayısıyla binlerce Türk Selanik’e akın etti. Herkesin aynı anda Müzeyi ziyaret etme imkanı olmadığından dolayı dışarıda uzun kuyruklar oluştu ve vatandaşlarımız bir saate yakın beklemek zorunda kaldılar. Personelimiz adeta seferber oldu ve ziyaretçierin en iyi şekilde ağırlanması için gereken yapıldı. Ancak ilk defa ziyaretçi sayısında yeni bir rekor yaşandı. 5000 kişiyi aştık” dedi.   

TÜRK TURİSTLER ESNAFIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Türkiye’den Selanik’i gezmeye  gelen veya Balkan ülkeleri gezisinden Türkiye’ye geri dönen Türk turistlerin “Atatürk Evi”ni ziyaret etmeleri müzenin çevresindeki esnafa da yarıyor.

Müzenin çevresinde bulunan hediyelik eşya satan ve hemen “Atatürk Evi” karşısında demli Türk Çayı ve Türk Kahvesi satan “Museum Cafe”ye Türk Turistlerin ilgisi de bir hayli yoğun.

“Atatürk Evi”nin tam girişine karşı bulunan “Museum Cafe”de sabah kahvaltısı keyfi ise ziyarete bir başka zevk veriyor. Türk turistler bir yandan “Atatürk Evi”ni dışarıdan seyrederken diğer yandan da Selanik’te ilk defa demli Türk Çayı ve Türk Kahvesi’nin keyfini çıkarıyor.

YUNAN MAKAMLARI SINIFTA KALDI

Selanik Türk turistlerin akımına uğradı, ancak Yunan makamları yine sınıfta kaldı. Onlarca otobüs ve özel araç park sıkıntısı yaşadı, trafikte zaman zaman yığılmalar yaşandı. Bu kadar yoğun bir turist akımı olmasına rağmen yetkililerin önlem almaması dikkat çekti. Selanik’li esnaf dahi yerel makamlara sitem ederek isyan etti.

Selanik esnafı, önümüzdeki yaz sezonu ve okulların da kapanmasıyla Türk turist sayısının daha da artmasını bekliyor ve yetkililerin bir an önce önlem almasını istiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here